Udruženje Frank, koje zastupa interese desetak hiljada zaduženih, objavilo je da su uložene prve dvije tužbe, a još 20 je u pripremi i biće predate sudovima u roku od sedam dana.
“Prvu presudu očekujemo prije kraja ove godine”, kazao je za ljubljanski Žurnal predsjednik udruženja, Aleš Majcenovič.
On je dodao da su početni troškovi koji uključuju sudsku taksu i honorare advokata između tri i četiri hiljade eura. “Procjenjuje se da će neki od onih koji su se odlučili pravdu potražiti sudskim putem biti oslobođeni plaćanja sudske takse, jer su u teškoj materijalnoj situaciji”, rekao je Majcenovič.
U tužbama protiv banaka građani zaduženi u francima zahtijevaju da se njihovi ugovori proglase ništavnima, s argumentacijom da banke nijesu poštovale načela savjesnog i poštenog poslovanja. Iz udruženja tvrde da su ih banke diskriminisale jer im nijesu objasnile sav rizik kredita u stranoj valuti u kojoj ne ostvaruju primanja.
Ako s tužbama uspiju, nadaju se da će bankama morati da vrate samo glavnicu koju su dobili, bez kamata i da će s bankama podijeliti rizik rasta kursa franka prema euru.
To u dosta slučajeva znači da bi banke trebalo da vrate novac onima koji kredit još otplaćuju, iako su glavnicu iz vremena sklapanja ugovora već podmirili.
Slovenačka Vlada je početkom ove godine, kad je došlo do velike promjene kursa švajcarskog franka u odnosu na euro, na pozive zaduženih da im pomogne, saopštila da se ne može miješati u odnos banaka i njenih klijenata, a centralna banka tvrdi da je odavno upozoravala da zaduživanje u stranoj valuti nosi i rizike. (Biznis, B92, Tanjug)