Munira Subašić posjetila Institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES)
Munira Subašić

BiH

Munira Subašić posjetila Institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES)

Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) mr.sc. Zijad Bećirović i potpredsjednik Savjetodavnog odbora instituta prof.dr. Ernest Petrič primili su Muniru Subašić, predsjednicu Udruženja Pokret „Majke enklave Srebrenica i Žepa“.

Direktor instituta Bećirović predstavio je djelovanje instituta u regiji Balkana sa posebnim naglaskom na Bosni i Hercegovini i sudskom procesuiranju ratnih zločina.  Utvrđivanje istine, ostvarivanje  pravde vodi ka uspostavljanju pomirenja, trajnog mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini. Zbog toga je od izuzetne važnosti efikasno funkcioniranje pravosudnog sistema u Bosni i Hercegovini i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) sa sjedištem u Den Haagu.

Bećirović je posebno istakao da je neprihvatljivo, da su pojedinci, koji su sudjelovali u ratnim zločinima i zločinu genocida duboko involvirani u sigurnosno-odbrambene strukture institucija entiteta Republika Srpska, a time posljedično i u iste institucije na nivou Bosne i Hercegovine.

"Potrebno je izvršiti temeljitu provjeru tih kadrova unutar sigurnosno-odbrambenih struktura i izvršiti sudsko procesuiranje počinioca ratnih zločina. Nezamislivo je, da se u Srebrenici svakodnevno suočavaju žrtve genocida sa zločincima, koji u uniformama policije i pod hipotekom počinjenih ratnih zločina osiguravaju javni red i mir", kazao je Bećirović.

Prof.dr. Ernest Petrič, aktualni član i bivši predsjednik Međunarodne pravne komisije UN-a (ILC) te donedavno i predsjednik Ustavnog suda Republike Slovenije izrazio je poštovanje majkama Srebrenice na dostojanstvenoj borbi za utvrđivanje istine i postizanju pravde i njihovim nastojanjima da počinioci ratnih zločina i zločina genocida budu privedeni „ruci pravde“ te da se sudski procesuiraju.

Dr. Petrič je naglasio, da žrtve Srebrenice nisu bile uzaludne, jer događaji u Srebrenici predstavljaju veliku prekretnicu u međunarodnom krivičnom pravu.

"Srebrenica nas sve obavezuje, da se tako strašan ratni zločin, kojeg je ICTY u svojim presudama okvalificirao kao genocid nikada i nigdje više ne ponovi. Zbog toga je ICTY svojim dosadašnjim djelovanjem opravdao svoje postojanje, jer se radi o prvom takvom sudu u istoriji čovječanstva", kazao je Dr. Petrič.

Munira Subašić je predstavila djelovanje Udruženja Pokret „Majke enklave Srebrenica i Žepa“ i najavila održavanje međunarodne konferencije o genocidu sa naslovom „Istraživanje, dokumentiranje i procesuiranje genocida u Bosni i Hercegovini“ u Sarajevu 11. i 12. juna 2015 .godine i pozvala dr. Petriča da bude uvodničar Konferencije, što je sa zadovoljstvom prihvatio. 

U znak zahvalnosti dr. Petriču na njegovim dosadašnjim nastojanjima kao uglednom međunarodnom pravniku i za njegov doprinos promicanju istine, pravde i pomirenja, i čovjeku koji je pokazao duboko razumijevanje prema žrtvama genocida gospođa Subašić mu je uručila priznanje srebrni „Cvijet Srebrenice“, koji simbolizira stradanja i umiranja u srebreničkom genocidu i istovremeno predstavlja simbol ljubavi, života i nadanja u bolju budućnost.

Međunarodni institut IFIMES smatra, da je posebno važno da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, koja još nije prihvatila Rezoluciju Evropskog parlamenta (EP) od 15. januara 2009. godine sa kojom EP poziva države članice EU i države zapadnog Balkana, da obilježi 11. juli danom sjećanja na genocid u Srebrenici, da to što prije učine. U rezoluciji, koja je jednoglasno donesena u EP, naglašeno je, da je  potrebno podsjetiti i prikladno pokloniti svim žrtvama zločina, koji su počinjeni za vrijeme ratova na Balkanu.

U razgovoru su sagovornici razmijenili mišljenja o aktualnim događanjima u Bosni i Hercegovini te o mogućnostima za kreiranje boljih egzistencijalnih uslova za preživjele žrtve srebreničkog genocida, koji bi se, prije svega, ogledali u rješavanju pitanja nezaposlenosti. 

Sastanku je prisutvovao i načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.