“Ne bi se trebale koristiti poruke koje su se upućivale u 19. i 20. stoljeću. Balkanske zemlje mogu napredovati samo ako investiraju u postizanje visokih standarda, kriterijuma i principa, a ne u geografsku površinu. Evropska perspektiva doprinosi stabilnosti regiona, ali zabrinjavaju nas dvostruki standardi koje ovom regionu nameću evropski lideri. Da su balkanske zemlje, kao što je ranije planirano, do 2014. godine postale članice Evropske unije (EU), situacija bi u potpunosti mogla biti drugačija", istakao je Ivanov.
Makedonski predsjednik naglasio je da je Balkan "proizvod specifične istorije, ali i geografskih kretanja, gdje obitavaju različite civilizacije, kulture, vjere i identiteti".
"Kada su ljudi sa Balkana blisko sarađivali, dijelili zajedničko tržište, zajedničku valutu, zajednički jezik, tada su živjeli u miru. Nakon raspada Jugoslavije, problemi koji su se pojavili su mogli biti rješeni otvaranjem granica. To je danas uspjela postići samo EU”, smatra Ivanov.
Govoreći o aktuelnoj političkoj krizi u Makedoniji, Ivanov je podsjetio da je opozicija izgubila na devet posljednjih izbora zbog čega, kako kaže, koristi različite metode da poveća svoj uticaj.
“Ako želite da dobijete podršku naroda morate im pružiti bolje uslove od postojećih. Prema 24-godišnjem demokratskom iskustvu, demokratija napreduje kada se poštuju njeni principi i institucije. U ovom slučaju, kod lidera opozicije u Makedoniji i njegovih saradnika nema takvog pristupa. U demokratskim državama narod je taj koji daje i uzima vlast. To je moguće na izborima, a ne na protestima i nasiljem”, ocijenio je Ivanov.
Komentari