U BiH trenutno živi 512 milionera
Sarajevo

Rekorder poznati muzičar

U BiH trenutno živi 512 milionera

U Bosni i Hercegovini trenutno živi 512 milionera. Oni na računima u komercijalnim bankama imaju prosječno po milion konvertibilnih maraka (511 hiljada eura).

Vlasnici najdebljih bankarskih računa u BiH zajedno imaju konto "težak" 630 miliona konvertibilnih maraka (KM) ili 322 miliona eura, što znači da neki od njih na štednji imaju više od milion KM, pokazalo je istraživanje informativnog portala Slobodna Bosna.

Rekorder je jedan poznati muzičar, koji na svom kontu ima 32 miliona KM (16,3 miliona eura), a među multimilionerima ima i nekoliko zvučnih imena iz svijeta sporta, estrade i privatnog preduzetništva. 

Broj multimilionera u BiH svakako je višestruko veći kada se štedišama s oročenih milion i više KM pridoda armija privatnih preduzetnika čije firme vrijede više stotina miliona KM, ali i ne mali broj onih koji iz različitih razloga novac drže u "slamaricama" ili su ga pak iznijeli iz zemlje i položili na nerezidentni racun negdje u svijetu. 

Sajt ističe da su podaci su rezultat njihovog opsežnog istraživanja, podstaknutog zvaničnim informacijama o rekordnom rastu štednih depozita građana BiH u komercijalnim bankama. 

Zaključno s krajem aprila ove godine, štednja građana BiH premašila je iznos od 9,5 milijardi KM (4,8 milijardi eura) i već je sada izvjesno da će do kraja godine probiti barijeru od 10 milijardi KM. 

Istražujući zašto poslednjih nekoliko godina štednja građana ubrzano raste, po izuzetno visokoj stopi od 10 odsto na godišnjem nivou, što je pet puta više od realnog rasta bruto domaćeg proizvoda, sajt navodi ocjenu bankara da štednju građana snažno privlači krajnje liberalni poreski sistem. 

Kamate na oročenu štednju su i do 50 odsto veće od evropskog prosjeka. Za razliku od većine ostalih evropskih država, u BiH ne postoji porez na kapitalnu dobit, dakle štediša ne plaća porez na zaradu ostvarenu od kamata. 

Osim toga, pasivne kamate, dakle one kamate koje banka isplaćuje štedišama, neuporedivo su veće od evropskog prosjeka. Primjera radi, štediša u Njemačkoj može da računa na maksimalnu kamatu od 1,5 odsto, dok se pasivne kamate u BiH na oročenu štednju kreću u rasponu od 2,5 do 3,5. 

Bogatašima u BiH se ne isplati da iznose novac u inostranstvo, jer će u bilo kojoj evropskoj državi da zarade manje i još će pri tom morati da plate visok porez na kapitalnu dobit, naveo je sajt.

Tanjug/B92

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.