Na fotografijama, koje postavlja na svom sajtu, postoji spektar nijansi, mnogo širi nego što bismo pomislili, ali kontinuitet nijansi dokazuje da ima više “sličnosti nego razlika”, tvrdi ova umjetnica.
Kada napravi fotografiju, Dasova analizira kvadrat 11x11 piksela sa lica dobrovoljca, pronalazi odgovarajuću nijansu na globalnoj skali “Pantone” i koristi je kao pozadinu za fotografiju.
Nakon toga svaka fotografija dobija alfanumerički kod u skladu sa smernicama kompanije “Pantone”, tvorca horizontalne skale standardizovanih boja.
Dasova je sačinila zbirku portreta ljudi iz cijelog svijeta (između ostalog, iz Barselone, Rija de Žaneira, Čikaga), koji sa njom stupaju u vezu putem društvenih mreža i u galerijama gdje izlaže svoja djela.
Ona kaže da joj je cilj da pokrene raspravu o etničkom identitetu - nezavisno od faktora kao što su “nacionalnost, porijeklo, ekonomski status, godine ili estetski standardi”.
Riječ je o njenom master projektu u oblasti fotografije, a prvi subjekti su bili članovi brazilske porodice sa raznovrsnim porijeklom.
Na njenim portretima nisu naznačeni pripadnost određenoj rasi, polu, klasi i vjeri, niti godine starosti - njen osnovni cilj je da prikaže široku lepezu različitih boja ljudske kože.
Snimila je više od 2.500 portreta, projekat je još u toku, a fotografije se trenutno mogu vidjeti u Galeriji “Gand” u Gambijeru (Ohajo).
Komentari