Najviše glasova, 35,31 odsto, osvojio je autsajder - kandidat konzervativne opozicione stranke Pravo i Pravda, evroposlanik Andzzej Duda, prenosi B92.
Komorovski, kome su na početku predizborne kampanje ankete predviđale čak i tijesnu pobjedu već u prvom krugu, ali se ta prednost nad Dudom topila tokom kampanje, do kraja je važio za favorita, ali je osvojio 33,32 odsto glasova, saopštila je večeras Državna izborna komisija.
Ambicioznom 42-godišnjem pravniku, do sada u sjenci svog partijskog šefa, bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog, Dudi, realne šanse za pobjedu u drugom krugu kroz 14 dana daje obećana podrška uticajnog sindikata Solidarnost.
Mada Pravo i Pravda jeste u spoljnoj i unutrašnjoj politici povremeno i nacionalistička desnica, ali njen program je u ekonomskom djelu s naglaskom na socijalnoj sigurnosti, bliži levici i socijalistima.
Senzacija sa izbora, aktivista i roker, svojevremeno pristalica vladajućih liberala iz Građanske platforme, sada buntovnik protiv sistema i svih velikih stranka, Pavel Kukiz, osvojio je 20,77 odsto glasova i njegovi birači, mahom mladi, mogu kao poslovični jezičak da prevagnu tasove biračke vage u drugom krugu 24. maja.
I drugi krug izbora biće tako repriza mnogobrojnih odmjeravanja snaga od 2005. godine na raznim izbornim nivoima između dvije najveće poljske stranke, obje s desnice - vladajuće Građanske platforme bivšeg premijera, sada predsjednika Evropskog savjeta Donalda Tuska i konzervativaca iz Prava i Pravde, bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog i pokojnog predsjednika Poljske, njegovog brata blizanca Leha.
Levica, kako postkomunisti iz Saveza demokratske levice bivšeg premijera Lešeka Milera, tako i antiklerikalna stranka Pokret Palikota,Januša Palikota, pretrpjela je u prvom krugu debakl sa svega nekoliko procenata glasova za njihove kandidate.
Izbori za šefa države ovog puta imaju poseban značaj, pošto predstavljaju ključni test raspoloženja Poljaka pred jesenje poslaničke izbore koji, sudeći po prvom krugu, lako mogu da nakon osam godina označe kraj ere vladavine liberala, i povratak konzervativaca i Jaroslava Kačinjskog na vlast, s njegovom podozrivošcu prema Njemačkoj i daljim zaoštravanjem odnosa Varšave i Moskve.
Kačinjski otvoreno i javno svih ovih pet godina optužuje Rusiju i njenog predsjednika Vladimira Putina za to da pad aviona kraj Smolenska na zapadu Rusije 2010. godine, u kojem je poginuo njegov brat blizanac, nije bio udes, već atentat Rusije na predsjednika Leha Kačinjskog koji je, navodno, bio prepreka za dobre odnose Brisela i Moskve.
Konačne rezultate prvog kruga izbora za predsjednika Poljske na koje nije izašla ni polovina od 30 miliona birača, Državna izborna komisija Poljske saopštiće pred ponoć.
Komentari