Balkan pred novim haosom
Ilustracija

Američki list „Forin afers“ upozorava

Balkan pred novim haosom

Makedonija, Bosna i Kosovo su na ivici provalije, propasti institucija, urušavanja društva i eskalacije nasilja. Ovo se upozorava u analizi koju je objavio američki „Forin afers“, jedan od najuticajnijih svjetskih časopisa za međunarodne odnose.

Vašington je, kako se ocjenjuje, preuranjeno prebacio odgovornost za region na Evropljane, čija strategija „štapa i šargarepe“ nije dala rezultat, dok Vladimir Putin ne bira sredstva, poput ekonomskih ucjena i podrške vladi Nikole Gruevskog u Skoplju, da umanji uticaj Zapada.

MAKEDONIJA

Loša vlast gubi kompas

Makedonija je pravi primjer neuspjeha. SAD i EU ova zemlja slabo zanima, a Grčka je blokira na putu ka EU i NATO. Vlast ređa skandale, a protiv nje su se, u građanskim protestima, ujedinili Makedonci i Albanci. Medijsku cenzuru aktivnosti opozicije probija albanska TV „Alsat“. Usred toga, javlja se opasnost od albanskog ekstremizma, kao poručena za premijera Gruevskog, koji igra na kartu nacionalizma i na tvrdnju o međunarodnoj zavjeri. „Djeluje da je Gruevski riješen da se bori za vlast do kraja, ostavljajući stabilnost Makedonije u ruševinama.“

BOSNA I HERCEGOVINA

Država pred raspadom

„Ako je Makedonija u akutnim bolovima, Bosna se suočava sa dubokom i gotovo neizlječivom povredom“, konstatuje se u analizi. Kao najopasniji faktori, pored stalnog međuetničkog nepovjerenja, navode se radikalni islam i ruski uticaj, a za političke lidere Srba i Hrvata ocjenjuje se da već vuku konkretne poteze za podjelu države. Rezultati popisa koji će biti objavljeni u junu, kao i 20. godišnjica masakra u Srebrenici mogli bi dodatno da ugroze krhku zemlju, koja bi utonula u novi rat u slučaju referenduma o ostanku Republike Srpske u BiH.

KOSOVO

Islamisti i nacionalisti

Kosovo je „u jadnom stanju“, upozorava „Forin afers“. Kao posebna opasnost navode se radikalne opcije za ujedinjenje Kosova sa Albanijom, što bi otvorilo novi sukob sa Srbijom. Vlada u Prištini je počela da zauzima tvrd stav u dijalogu u Briselu, a u isto vrijeme se primjećuju znaci pojačanog islamskog radikalizma. „Velika je briga da bi islamisti mogli da nađu zajednički jezik sa radikalnim albanskim nacionalistima. Brisel i Vašington treba da pritisnu albanske lidere da napreduju u reformama u vladavini prava“, piše u analizi.

 

(Blic)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.