Fokusirati se na razvoj i otvaranje novih radnih mjesta
Foto:gov.me

Godišnji regionalni sastanak RCC-a u Tirani

Fokusirati se na razvoj i otvaranje novih radnih mjesta

Na godišnjem sastanku Vijeća za regionalnu saradnju (RCC), održanog u Tirani, iznijeta je podrška nastojanjima ove organizacije u podsticanju ekonomskog razvoja te ubrzanja procesa evropskih integracija regiona.

Ministar vanjskih poslova Albanije Ditmir Bušati je u svojstvu domaćina regionalnog samita izjavio kako je ovaj sastanak od velike važnosti za regionalnu saradnju, koja je "ključni element za regionalni razvoj", javlja Anadolija.

On je rekao je da je Vijeće za regionalnu saradnju pokazalo svoju vrijednosti povećanjem pozitivne sinergije u regiji i neumornim radom na stvaranju novoga Balkana, kao regije mira i blagostanja, zatim je pozvao na veću saradnju među državama regije, uključujući i civilne organizacije, za bolji ekonomski i politički razvoj Balkana.

Goran Svilanović, koji je izabran za generalnog sekretara Regionalnog Savjeta za saradnju (RCC) u drugom mandatu naglasio je važnost saradnje regije s EU te kazao kako su zemlje koje teže Uniji postigle značajan napredak na evropskom putu. Dodao je da je uloga RCC-a biti "sredstvo izgradnje mostova među zemljama regije i da pridonese regionalnim nastojanjima za ekonomski oporavak istih". 

Potpredsjednik Vlade Igor Lukšić je kazao da Crna Gora ima jasnu viziju budućnosti kao odgovorni partner regiona i dio demokratske i moderne Evrope, saopšteno je iz Vlade.

 On je istakao posvećenost naše zemlje da konkretno doprinese konstruktivnom dijalogu i unaprijeđivanju projektno-orjentisane saradnje koja bi bila od višestruke koristi svim zemljama Jugoistočne Evrope za razvoj institucionalnih kapaciteta i sveukupnu reformu društva zasnovanog na zajedničkim evropskim i evro-atlantskim vrijednostima.

Izrazio je uvjerenje da će konkretna projektna aktivnost, podržana od strane RCC, odraziti zajedničke političke ciljeve i pretočiti se u opipljive dokaze napretka zemalja regiona u pravcu izgradnje ekonomske stabilnosti i razvoja, što je garancija dugoročne stabilnosti i dinamičnog razvoja Jugoistočne Evrope. Na tim linijama, prenio je očekivanja da će zemlje Zapadno-balkanske šestorke, kroz okvir Berlinskog procesa, konkretizovati projektnu saradnju u oblastima od zajedničkog interesa, u prvom redu kroz inftrastrukturne projekte u transportu i energetici, i time stvoriti uslove za individualni i zajednički ekonomski oporavak regiona i njegovu evropsku perspektivu. Osim ovog Procesa, kazao je da su oči regiona uprte i u implementaciju Strategije razvoja Jugoistočne Evrope do 2020. godine (SEE 2020) kojom se predviđa smanjenje nezaposlenosti kroz otvaranje jednog miliona novih radnih mjesta, povećanje BDP po glavi stanovnika sa 38% na 46% EU prosjeka i ukidanje biznis barijera, što će usloviti ekonomski rast i privući investitore da ulažu u region, a samim tim i stvoriti novu finansijsku perspektivu regiona. 
 Lukšić je ukazao na važnost istorijske i geografske povezanosti regiona kroz promociju bogatog kulturnog nasljeđa koji posjeduje. Na tim linijama, osvrnuo se na ulogu Crne Gore kao koordinatora kulturne i kreativne dimenzije Strategije SEE 2020 i kao domaćina Radne grupe RCC-a za kulturu i društvo na Cetinju i zahvalio na podršci zemalja regiona crnogorskom predlogu o tzv. „Kulturnoj integraciji i rastu“, čija je osnovna ideja investiranje u ekonomski razvoj promovisanjem kulturne baštine i cjelokupna regionalna kulturna rehabilitacija. Takođe, u kontekstu jačanja regionalne saradnje, potpredsjednik Lukšić je podsjetio na važnost izbalansirane podjele rukovodećih pozicija u regionalnim organizacijama i inicijativama kako bi sve zemlje regiona mogle podjednako da budu zastupljene u tim mehanizmima i time direktnije doprinose zajednickim interesima regiona. 

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić je, govoreći o potrebi poboljšanja poslovnog okruženja u regionu, pohvalio inicijativu RCC-a u podsticanju međusobnog dijaloga.

On je ranije tokom sastanka izjavio je da je Srbija uložila velike napore za dobrosusjedske odnose u regiji, a, prema njegovim riječima, ti napori su uvaženi i od strane Evropske unije (EU).

"Što se tiče perspektive i našem putu ka EU, slažem se da su postignuti određeni rezultati. Srbija je dala svoj doprinos stabilnosti u regiji, i ulaže velike napore za dobrosusjedske odnose, uključujući i dijalog s Prištinom. To se vidi u onome što smo učinili na putu ka EU", rekao je on.

Dačić je ovom prilikom naglasio da je zajednički prioritet evropski integritet Balkana.

Nakon godišnjeg sastanka Vijeće je predstavilo "platforme za praćenje razvoja jugoistočne Europe (SEEDS)", koja predstavlja mehanizam za praćenje napretka regije, ili njegovoga odsustva na ekonomskom polju. Platforma predstavlja sveobuhvatnu internet platformu koja obuhvata opsežno ispitivanje javnog i poslovnog mnijenja, stručna mišljenja kao i glas običnih građana. 

Ranije danas je održan i Formalni sastanak ministara vanjskih poslova PS SEECP na kojem prisustvuju ministri i zamjenici ministara vanjskih poslova Kosova, Crne Gore, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Albanije, Makedonije, predsjednik Velike narodne skupštine Turske Cemil Cicek, prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, kao i predstavnici drugih članica SEECP-a. Na regionalnom sastanku je izostao šef grčke dipomatije Nikos Kozias.

Ovaj sastanak označava završetak albanskog predsjedavanja Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi, a nakon Albanije, Procesom saradnje će predsjedavati Bugarska.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.