To je evidentno nakon današnje izjave ruskog predsjednika Vladimira Putina da se predsjednik FIFA Sep Blater nalazi pod velikim pritiskom SAD da ta organizacija oduzme Rusiji organizaciju Mundijala 2018. godine, kao i posle zahtjeva britanskog premijera Dejvida Kamerona da Blater podnese ostavku, prenosi Tanjug.
"Ako se išta dogodilo, nije se desilo na teritoriji SAD i američke vlasti nemaju pravo da sprovode svoje zakone na drugim teritorijama", rekao je Putin i dodao da su hapšenja čelnika FIFA "još jedan pokušaj SAD da proširi svoju jurisdikciju na druge države".
Rusija je u trci za organizatora Mundijala pobijedila Englesku, Portugaliju, Španiju i zajedničku kandidaturu Belgije i Holandije.
Sa druge strane, Kameron je zatražio od Blatera ostavku iz moralnih razloga i prenio stav Velike Britanije da je ta zemlja na predstojećim izborima u FIFA na strani Blaterovog protivkandidata jordanskog princa Ali bin al Huseina.
Sam Blater, putem saopštenja, pozdravio je istragu i akciju američkih i švajcarskih vlasti, kao svojevrsno iskorenjivanje loših stvari u FIFA.
"Ovo je težak trenutak za fudbal, navijače i FIFA kao organizaciju. Razumijemo razočarenje koji su mnnogi izrazili i znam da će ovi događaji uticati na opšte mišljenje o nama", rekao je Blater.
U međuvremenu, sa nekoliko strana čuli su se zahtjevi da se izbori u FIFA odlože, ali, bar za sada, do toga neće doći.
Švajcarska policija uhapsila je juče sedmoricu zvaničnika FIFA po zahtjevu američkih vlasti za izručenje u SAD zbog korupcije. Uhapšeni se terete da su u periodu od devedesetih godina do danas u SAD i Latinskoj Americi primali mito u vrijednosti od oko 100 miliona dolara.
Posle toga, otvorena je i istraga povodom dodjele domaćinstva Rusiji i Kataru za šampionate svijeta 2018. i 2022. godine, a kako je saopšteno, švajcarske banke blokirale su nekoliko sumnjivih računa.
Komentari