"Ko bi vjerovao da je moguće da, 25 godina posle kraja hladnog rata, evropski mir bude doveden u pitanje aneksijom Krima. Ili da širenje virusa ebole može da destabilizuje nekoliko afričkih država i uspori njihov razvoj. Ili da će na Srednjem istoku islamistička teroristička organizacija pokušati da uspostavi takozvani kalifat na teritoriji dvije države", napisala je Merkelova.
"Ti primjeri, a svi su na dnevnom redu našeg samita, već su pokazali da globalni izazovi zahtijevaju međunarodne odgovore", napisala je Merkelova u autorskom tekstu objavljenom na engleskom, prenijela je ruska agencija Tas s.
Ruske vlasti su stalno odbacivale optužbe o "aneksiji" Krima, zato što se to poluostrvo na Crnom moru ponovo ujedinilo s Rusijom dobrovoljno posle referenduma. Ruska vlada je odbacila i tvrdnje da je Moskva uključena u neprijateljstva na istoku Ukrajine, u kojima je poginulo nekoliko hiljada ljudi, navodi Tas s.
Sedam industrijski najrazvijenijih zemalja (G7) uključuje Britaniju, Njemačku, Italiju, Kanadu, SAD, Francusku i Japan. Cilj grupacije je traženje rješenja za globalne političke i društvene probleme.
Rusija se pridružila G7, pa je grupacija postala G8 nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine. Rusija je prošle godine isključena iz grupacije u znak protesta što je Moskva podržala referendum na Krimu, gdje je većina građana glasala za otcjepljenje od Ukrajine i prisajedinjene Rusiji.
Lideri G7 su odbili da učestvuju na samitu G8 u Sočiju 2014. godine, podsjetio je Tas s.
Tanjug
Komentari