Papa Franja: Sarajevo i BiH imaju posebno značenje za Evropu i svijet
Foto:AA

Na stadionu Koševo 65.000 vjernika

Papa Franja: Sarajevo i BiH imaju posebno značenje za Evropu i svijet

Nakon susreta sa članovima državnog vrha Bosne i Hercegovine i obraćanja u zgradi Predsjedništva BiH, papa Franjo je vozeći se u papamobilu stigao na prepuni stadion Koševo u Sarajevu gdje će održati centralnu misu i propovijed, prenosi Anadolija.

Papa će na stadionu Koševo održati misu i propovijed pred oko 65.000 vjernika.

Automobil u kojem se nalazio papa obišao je krug atletskom stazom stadiona, kako bi se pozdravio sa vjernicima, a potom je papu dočekao gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić koji mu je uručio Ključ grada Sarajeva i medaljon izrađen specijalno za ovu priliku, a koji simbolizuje suživot različitih religija u BiH. 

aapicture201506065553232web

Papa je u obraćanju u Predsjedništvu uz ostalo poručio kako Sarajevo i BiH imaju posebno značenje za Evropu i čitav svijet.

"Drago mi je vidjeti postignute napretke na kojima trebamo zahvaliti Gospodinu i tolikim ljudima dobre volje. Međutim, važno je ne zadovoljiti se postignutim, nego tražiti kako učiniti daljnje korake u učvršćavanju međusobnog povjerenja i stvarati prilike za produbiljivanje uzajamnog poznavanja i poštovanja. Podrška ovakvom razvoju i temeljni uslov su blizina i saradnja međunarodne zajednice, posebno Evropske unije i svih država i organizacija koje su prisutne i koje djeluju na području BiH", rekao je papa Franja tokom govora u Predsjedništvu BiH. 

On je istakao kako je BiH sastavni dio Evrope i da se njeni uspjesi i drame potpuno uklapaju u istoriju evropskih uspjeha i drama, te da su u isto vrijeme velika opomena kako bi se uložile sve raspoložive snage da započeti mirovni procesi postanu sve čvršći i stabilniji. 

"U ovoj zemlji, mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima te poticaji kojima se u posljednje vrijeme njeguje taj sklad, kao i srdačni i bratski odnosi između muslimana, jevreji i hrišćana imaju važnost koja seže daleko izvan granica BiH. Ovime se daje svjedočanstvo cijelome svijetu kako je saradnja među različitim narodima i religijama u svrhu opšteg dobra itekako moguća, kako pluralizam kultura i tradicija može podstaknuti i oživotvoriti neponovljivo i učinkovito rješavanje problema; kako se čak i najdublje rane mogu izliječiti zajedničkim hodom koji pročišćava sjećanja i daje nadu za budućnost", rekao je papa Franjo. 

On je pozvao političare da budu prvi koji će služiti svojim zajednicama, radeći prvenstveno na očuvanju temeljnih ljudskih prava, među kojima istaknuto mjesto ima ono o vjerskoj slobodi. 

"Na taj će se način konkretnim zalaganjem moći izgraditi mirotvornije i pravednije društvo, u kojem bi se uz pomoć svakoga člana rješavali mnogovrsni problemi iz svakodnevnog života naroda. Da bi se ovo ispunilo, prijeko je potrebna stvarna jednakost svih građana pred zakonom, posebno u njegovoj provedbi, bez obzira na njihovu etničku, vjersku ili geografsku pripadnost: tako će se svi, bez razlike, u potpunosti osjećati dijelom javnog života i, uživajući ista prava, moći će aktivno dati svoj posebni doprinos općem dobru", rekao je papa. 

On je kazao da Katolička crkva učestvuje u projektu materijalne i moralne obnove BiH molitvom i zalaganjem svojih vjernika i institucija, dijeleći tako njezine radosti i brige, želi i dalje neumorno svjedočiti svoju posebnu blizinu siromašnima i onima u stanju potrebe. 

"Sveta Stolica se raduje svemu što je postignuto u ovim godinama i garantuje svoju brigu u promicanju saradnje, dijaloga i solidarnosti, svjesna da su mir i međusobna pažnja u civilizovanom i uređenom suživotu nužni uslovi za trajan i stvaran razvoj. Time ujedno želi da BiH, nakon što su se olujni crni oblaci konačno udaljili, uz doprinos svih mogne nastaviti na započetom putu, tako da nakon studene zime procvjeta proljeće. S ovim mislima molim Svevišnjeg za mir i blagostanje Sarajeva i čitave BiH", završio je ovim riječima svoj govor u Predsjedništvu BiH papa Franjo. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.