Informatičari i biolozi sa američkog Univerzieta Tafts programirali su kompjuter tako da je samostalno mogao da razvije teoriju o naučnom problemu s kojim se suočio, a koji biolozi pokušavaju da riješe već 120 godina, prenosi Blic.
Geni presječenih pljosnatih crva sposobni su da se regenerišu i formiraju nove organizme. Postoje brojni dokumenti o ovom fenomenu, ali naučnici su se godinama pitali šta se tačno događa s ćelijama i kako je to moguće.
Ono što je posebno zanimalo dvojicu naučnika Danijela Loboa i Majkla Levina bilo je kako novostvoreno tkivo “zna” kakav oblik i proporcije treba da poprimi, a tu tajnu čuvaju naši geni.
Levin i Lobo su programirali računar da obradi veliku količinu podataka iz mnoštva studija u ovoj oblasti. Kompjuter je uvijek iznova simulirao mrežu koju formiraju geni crva sve dok se rezultati nisu poklopili sa mrežom iz stvarnog života. Kad god bi se rezultati poklopili, računar je modifikovao proizvoljnu genetsku konstrukciju koju je pravio na osnovu rezultata i usavršavao je sve dok nije stvorio mrežu koja se poklopila sa rezultatima svih studija.
Kompjuter je otkrio da su za ovaj proces potrebna tri poznata molekula i dva, do sada nepoznata, proteina. Ovo otkriće “predstavlja najsveobuhvatniji model regeneracije pljosnatih crva do sada”, ističe Levin.
“Jedan od najznačajnijih aspekata projekta jeste činjenica da model do kojeg je došao računar nije beskrajno zamršena mreža koju nijedan čovjek ne može da razumije, već relativno jednostavan i lako shvatljiv model.
Komentari