Lijepo i toplo vrijeme, zelenilo i opšti optimizam koji sa sobom nosi vrijeme gotovo su nezamislivi bez kugle dvije finog sladoleda, ali samo ako nije od grožđa.
Sjećate li se kada ste zadnji put jeli sladoled sa ukusom grožđa? Da, definitivno nije pitanje oko kojega bi se previše zamarali i vjerovatno to niste ni primijetili, ali pravi sladoled od grožđa ćete naći teže nego poštenog političara, a i ovih"vještačkih" nema pretjerano mnogo na tržištu. Postavlja se pitanje kako je to moguće s obzirom da se radi o jednoj od najrasprostranjenijih voćki na svijetu, ali izgleda kako još uvijek nismo otkrili način kako od nje stvoriti zadovoljavajuću poslasticu.
Glavno da već planiramo kolonizujemo druge planete, a ni običan slatkiš ne možemo napraviti...
Internetom kruži urbana legenda kako je prvi sladoled od grožđa pokušao da napravi slavni sladoledžija Robert Green još 1876. godine, ali nije uspio zbog prisustva antocijanina, molekula u samom plodu koji sprječava smrzavanje.
Nakon vijeka neuspjeha isto je pokušao i Ben iz slavnog lanca poslastičarnica Benand Jerry's, koji se na ovu nemoguću misiju odlučio kako bi osvojio Becky, sestru svog poslovnog partnera. Ne znajući tačno šta radi, Ben je počeo dodavati u sladolednu smjesu i opnu (kožicu) grožđa, što je povećalo nivo antocijanina i uzrokovalo stvaranje hladnog krema bolje čak i od klasičnog sladoleda.
Svoje otkriće je odmah odnio Becky na degustaciju koja se, naravno, totalno oduševila, a dva tri liza je dala i svom psu. Na njen i Benov šok, pas se nakon nekoliko trenutaka srušio i uginuo, a dvojac je tek kasnije saznao kako je grožđe za njih veoma toksično.
Ben je te informacije proslijedio farmaceutskoj industriji i vlastima koje 1982. godine zabranjuju proizvodnju bilo kakvih hladnih poslastica od grožđa, a zabrana važi sve do 2028. godine. U svakom slučaju, zanimljiva priča, ali sa stvarnošću ima otprilike veze kao i umjetnost sa Tidalom.
Istina, grožđe (i suvo grožđe) jesu toksični za pse, ali ne toliko da životinja umre istog trena i niti u kojem slučaju dovoljno da se zbog toga zabrani proizvodnja jednog prehrambenog proizvoda, jer bi se na isti način morala zabraniti i čokolada, avokado ili suvo grožđe. Osim toga i same činjenice kako antocijanin stvarno djeluje kao svojevrsni antifriz, sve ostalo možemo smatrati bapskom pričom, a pravi razlog zašto nećete tako često naletjeti na sladoled od grožđa leži u činjenici da on jednostavno nema prirodnog ukusa.
Istina, svježe je grožđe slatko i prepoznatljivog ukusa kada se jede u komadu,ali njega mu uglavnom daje kožica koja se pak vrlo teško prerađuje i ozbiljno narušava samu teksturu poslastice. Neki proizvođači zato koriste vještačke arome, ali ni to nije najsrećnija opcija pa su oni, kao i potrošači, jednostavno odustali ili furaju ovaj ukus na minimumu. To nikako ne znači da nam ne možete javiti ako znate neku poslastičarnicu koja zna kako se radi posao, rado bismo provjerili šta je prava istina!
Izvor: Kurir
Komentari