Bulatović je rekao da je za krivično djelo koje se Kadiću stavlja na teret propisana kazna do tri godine: “Ovo je takozvani skraćeni postupak i pritvorski osnov ne može biti uticaj na svjedoke. To je jedini razlog zbog kog mu nije određeno zadržavanje”.
Kadić je uhapšen u petak zbog sumnje da je tokom 2013. i 2014. godine dao više desetina hiljada eura pod kamatu. Uprkos tome što iz Uprave policije tvrde da su tokom višemjesečne akcije “Tornado” prikupili dovoljno dokaza da Kadiću stave lisice na ruke, on se nakon saslušanja u tužilaštvu ekspresno našao na slobodi.
Inspektori su identifikovali 13 oštećenih kojima je Kadić davao od 1.000 do 10.000 eura, ugovarajući sa njima mjesečnu kamatu od 10 odsto i više. Samo trojici dao je 70.000 eura na kamatu, a kada nijesu imali novca da plaćaju “rate po zelenaškim ugovorima”, Kadić je prisvajao njihove nekretnine.
Iz policije “Vijestima” je nezvanično rečeno da inspektori provjeravaju i nekoliko osoba povezanih sa Kadićem, za koje postoje indicije da se takođe bave zelenašenjem.
Predsjednik skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu Mevludin Nuhodžić kazao je da zelenaštvo u Crnoj Gori veliki društveni problem, ali i da je problem što žrtve ne prijavljuju te kriminalce.
“U prilog tome govore i podaci da u prošloj godini crnogorski sudovi nisu donosili presude za krivično djelo zelenašenje. Samo Osnovni sud u Ulcinju ima u radu jedan krivični predmet zelenaštva i krivični postupak u tom predmetu je u toku. U tužilaštvu su podnijete samo tri krivične prijave”, kazao je Nuhodžić ranije “Vijestima”.
Istakao je da nije rijedak slučaj da zelenaši rade u sprezi i u okviru organizovanih kriminalnih grupa, dok u policiji tvrdi da su izradili interna dokumenta prema kojima im je borba protiv zelenašenja prioritet, ali i da im mali broj prijava "koči" rad.
Šef policije Slavko Stojanović u julu prošle godine, rekao je da u evidenciji imaju 234 zelenaša, od čega su 37 označeni kao pripadnici organizovanih kriminalnih grupa. Tada je najavio da u septembru 2014. kreću u obračun sa tim kriminalcima. Od tada je realizovana samo akcija “Tornado”.
Policija "Vijestima" nije odgovorila što su preduzeli od kada je Stojanović najavio žestok obračun sa zelenašima, kao i kojoj je fazi postupak protiv 10 zelenaša, za koje je tada šef policije rekao da su u fazi procesuiranja. Policija je prećutala i pitanje ko su kamataši i koliko je od 1. januara 2014. do 27. aprila 2015. evidentirano krivičnih djela koja bi se mogla dovesti u vezu sa zelenašenjem.
“Oštećeni u ovim krivičnim djelima obično ne prijavljuju da su žrtve zelenašenja i u većini slučajeva ne žele potvrditi policijske informacije da su u konkretnom slučaju uzimali novac 'pod kamatu' i za to založili vrijedne nepokretnosti koje su, usljed nemogućnosti vraćanja pozajmljenog novca od zelenaša, prepisivali putem ugovora o kupoprodaji na lica koja se bave zelenašenjem ili njima bliska lica”, kazali su iz policije.
Oni tvrde da su u prethodnom periodu intenzivirane obavještajne policijske aktivnosti na prikupljanju i obradi novih podataka. Iz policije nijesu komentarisali pitanja ”u kojima su bila konkretna imena nekoliko Podgoričana koji se navodno bave zelenašenjem - B.V., P.Č., Ž.D., N.Č., A.R., D.Č.
Policija nije odgovorila ni na pitanja da li su protiv njih šestorice podnošene prijave zbog nasilničkog ponašanja, ugrožavanja sigurnosti, prijetnji ili zelenašenja...
Kamataši i među važnim policajcima?
Više izvora “Vijesti” iz policije u nezvaničnim razgovorima tvrdi da zelenaša ima čak i među visokim policijskim funkcionerima. “Pojedine kolege za procenat štite zelenaše, a ima i onih koji se godinama i sami bave tim poslom”, tvrdi sagovornik iz policije.
Međutim, pitanje da li među kamatašima ima policajaca, ostalo je bez odgovora Uprave policije.
Iz te službe poručili su da “koriste priliku” da ohrabre oštećene u krivičnim djelima zelenaštvo da im se obrate: “I prijave lica od kojih su 'pod kamatu' pozajmljivala novac, kao i sva druga lica koja imaju saznanja o bilo kom slučaju zelenaštva”.
Ovako se utjeruje strah u Bijelom Polju: "Imaš još tri dana"
Uprkos tome što stanovnici grada pod Obrovom trpe teror kamataša, krivična prijava protiv Ibrahima Kadića prva je koju je bjelopoljska policija napisala. “Vijestima” su u maju prošle godine dostavljene fotografija grafita ispisanog na kući Bjelopoljca E.Z. “Još tri dana”, poruka je, koju su, kako tvrdi čitalac “Vijesti”, ostavili kamataši, od kojih je jedan navodno član porodice Kadića.
Upravu policije "Vijesti" su tada pitale o nekoliko Bjelopoljaca za koje su čitaoci tvrdili da terorišu sugrađane i otimaju im imovinu. Nakon osam mjeseci odgovorili su da im ispisivanje “pomenutog grafita na kući E.Z. iz Bijelog Polja” nije prijavljeno.
U policiji kažu da su protiv Bjelopoljaca E.K., S.B., V.Š., M.Z. i B.J. podnijeli više krivičnih prijava zbog ugrožavanja sigurnosti, nasilničkog ponašanja, ali ne i zbog zelenašenja. Bjelopoljac koji je “Vijestima” dostavio imena sugrađana za koje tvrdi da se bave kamatašenjem, dostavio je i imena onih kojima su, kako tvrdi, uzeli imovinu.
Klikovac: Ja sam žrtva porodice Kadić
Puštanje na slobodu Kadića nije ohrabrenje žrtvama kamataša da ih prijave policiji, smatra Podgoričanin Đorđije Klikovac, koji tvrdi da je i sam žrtva porodice Kadića. “Njegova porodica me opljačkala za pola miliona eura.
Pritiskali su i zloupotrebljavali moju bivšu ženu. U sudskom postupku sudija je vjeru poklonio upravo Idrizu Kadiću, koji se pojavio kao svjedok”, kazao je on.
Klikovac je “Vijestima” dostavio dokumentaciju koja pokazuje da je tužilaštvu prijavljivao sinove Ibrahima Kadića, optužujući ih za zelenašenje: “Ugovori koje je moja žena navodno potpisala sa njima, o navodnoj kupovini četiri prostora u zgradi moje firme nastali su u okolnostima pritiska, prijetnji, uperenog pištolja... Sudije koje su donijele presudu u njihovu korist legalizovali su pljačku, kriminal, zločin...”, tvrdi Klikovac.
Komentari