"Djevojka i ja smo jedva uštedjeli dovoljno novca za ljetovanje. Otišli smo u Crnu Goru jer smo preko prijatelja našli smještaj za pola cijene. Mislili smo da smo dobro prošli dok nismo vidjeli da na većini plaža ne možemo da boravimo ako ne iznajmimo ležaljke. Kako smo za dvije ležaljke i suncobran svaki dan plaćali 15 evra, bili smo prisiljeni da biramo hoćemo li ići na plažu ili naveče izaći", kazao je turist iz Srbije.
Toliko naime, kako prenosi Blic, iznosi prosječna cijena ležaljki u Crnoj Gori, a toliko košta i noćenje u privatnim sobama i apartmanima. Međutim gosti na plaži troše i više od cijene ležaljke jer se podrazumijeva da će popiti kafu ili piće.
Ruskinja Sofija Andarovna kazala je ranije za „Dan” da je za tri dana ljetovanja u Crnoj Gori potrošila više novca nego za 15 dana na Krfu, gdje je boravila prošle godine.
– Prije nedjelju dana došla sam u Crnu Goru po preporukama prijatelja i nijesam nimalo zadovoljna. Na plaži koja ni po čemu nije ekskluzivna potrošili smo sto eura, a u tu cijenu nije uračunat nijedan obrok. Prošle godine sam na Krfu plažni set za dvije osobe platila 25 eura, a koliko se sjećam ponuda je bila znatno bogatija. Zaista su cijene previsoke za prilično malo primorje kao što je crnogorsko, koje je uzgred lijepo, ali je zaista preskupo. Prije neki dan uputili smo se iz Budve ka Podgorici autobusom, ali na samom izlazu iz grada došla je ekipa koja je kontrolisala autobus, tako da su putnici morali da čekaju na suncu čak dva sata ili da za taksi do Podgorice plate 40 eura – rekla je Andarovna.
Profesor Fakulteta za turizam i hotelijerstvo u Budvi Rade Ratković rekao je da bi država trebalo da se bavi formiranjem cijena u turizmu.
–Turizam je od nacionalnog interesa, tako da cijene zaista treba kontrolisati. Radi očuvanja integriteta destinacije i konkurentnosti, neke cijene moraju biti na režimu odobravanja. Dakle, država, ili turističke organizacije, morala bi da ima kontrolnu funkciju da ne bi bilo nezadovoljstva gostiju zbog šarenila cijena za istu uslugu i isti kvalitet. Država bi trebala da ima ingerencije u politici cijena, i to ne samo u formiranju cijena osnovnih usluga, već i dopunskih –smatra Ratković.
U Grčkoj je nešto povoljnije te se suncobrani i ležaljke najčešće ne iznajmljuju posebno, već je dovoljno naručiti piće koje možete dobiti i za pet evra, a u Turskoj iznajmljivanje suncobrana i dvije ležaljke košta oko šest evra.
U Italiji tri ležaljke i suncobran koštaju 25 evra, dok u Bugarskoj za dve ležaljke i suncobran gosti moraju izdvojiti 5 evra, prenosi Večernji list.
Komentari