U tekstu se tvrdi da se 175 kilometara dugačka ograda visoka četiri metra neće graditi na tržišnoj osnovi, odnosno da se neće tražiti najpovoljniji ponuđač od strane kvalifikovanih firmi i preduzetnika, već da će sav posao uraditi specijalizovane jedinice vojske i policije Mađarske.
S obzirom na to da se mađarska opozicija već zapitala ko će dobiti ovaj unosan posao koji se procjenjuje na 22 milijarde forinti (oko 70 miliona eura), list navodi da će izgradnja ograde gotovo izvjesno biti povjerena Ministarstvu unutrašnjih poslova i Ministarstvu odbrane.
Riječ je, kako prenosi RTS, o takozvanoj NATO ogradi na koju se kači bodljikava žica koja onemogućava da se ograda preskoči. Napi gazdašag pominje da je za poslove obezbjeđenja granice, izgradnju i popravku objekata, veoma dobro uvježban tehnički puk Ministarstva odbrane "Rakoci Ferenc" smješten u gradu Sentešu, udaljenom sedamdesetak kilometara od granice sa Srbijom.
Vojnici ove jedinice, sem dugogodišnjeg iskustva u podizanju mostova i drugih montažnih objekata, imaju i borbeno iskustvo u NATO operacijama u Avganistanu i na Balkanu.
Što se tiče učešća mađarske policije u ovom poslu, list pominje Direktorat granične policije i njegovo tehničko odjeljenje, odnosno pripadnike centra granične policije u Županiji Čongrad, koja se graniči sa Srbijom.
U tekstu se podsjeća da je ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter dobio zadatak od Vlade Mađarske, da do srijede, 24. juna, pripremi tehničke detalje oko podizanja barijere na srpsko-mađarskoj granici.
Komentari