Orić je uhapšen na aerodromu u Bernu po potjernici iz Srbije, a švajcarski istražni organi imaju rok da u narednih pet dana donesu odluku o zahtjevu za njegovo izručenje Beogradu. Ovaj zahtjev će, prema riječima diplomatskog izvora Blica, koji donosi ovu informaciju, biti odbijen jer je Orić za zločine u Podrinju 1992. godine oslobođen pred Haškim tribunalom.
„Bez obzira na to što Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu ima dva nova svjedoka, inače Bošnjaka, radi se o istim događajima, tako da će odluka Švajcarske biti da pusti Orića“, kaže izvor.
Diplomatski izvor objašnjava da Orićevo hapšenje, zatim privođenje i potom puštanje bivšeg vođe OVK Ramuša Haradinaja u Sloveniji, britanska rezolucija o Srebrenici u Ujedinjenim narodima, ali i haške peripetije oko lidera srpsih radikala Vojislava Šešelja treba posmatrati kao dio šire slike.
„Sve to je disciplinovanje Balkana od strane Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država“, jasan je sagovornik Blica.
Interpol Srbije raspisao je u februaru prošle godine potjernicu za Orićem jer ga srpsko Tužilaštvo za ratne zločine sumnjiči za zločine nad Srbima u Podrinju. Sumnja se da je tada Orić sa još četvoricom osumnjičenih počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva u mjestu Zalazje, u Donjim Potočarima, u opštini Srebrenica i da su tom prilikom ubili devet civila srpske nacionalnosti.
Orić, koji je pred Sudom u Hagu pravosnažno oslobođen odgovornosti za zločine nad Srbima, je po raspisivanju poternice izjavio da će ga Srbija i Republika Srpska proganjati dok je živ.