"Došli smo predati peticiju podrške komandantu Oriću što predstavlja jednu vrstu protesta zbog njegovog hapšenja u Švicarskoj. Našu peticiju potpisalo je 37.319 građana u svega dva dana", kazao je potpredsjednik Asocijacije Toni Vukadin.
"Nadamo se da će ispoštovati zakon i da će on biti izručen BiH, jer se istraga vodi kod nas", kazao je Vukadin, prenosi Anadolija.
Uz peticiju predano je i protestno pismo podrške Naseru Oriću u kojem se navodi kako građani koji su potpisali ove dokumente osuđuju tretman švajcarskih vlasti prilikom hapšenja Orića. Takođe, u pismu je istaknuto kako protokl definiše da su za ratne zločine nadležni tužioci i sud prema mjestu prebivališta onog ko se sumnjiči za zločine.
"Hapšenjem Orića nisu samo prekršeni dogovori između Srbije i BiH već i jasni međunarodni propisi. Pripadnici Armije Republike BiH, njeni oficiri, komandanti i generali s kraja 20. stoljeća u BiH odbranili su temeljne tekovine, stoga građani imaju moralnu dužnost iskazati im zahvalnost", istaknuto je u pismu.
Švajcarska o izručenju Orića: Prednost, najvjerovatnije, BiH
Savezna kancelarija za pravdu Švajcarske bi, najvjerovatnije, mogla da da prednost zahtjevu bosanskohercegovačkih vlasti i naloži izručenje Nasera Orića BiH, saznaje portal Klix iz te švajcarske institucije.
Sarajevskom portalu je iz Kancelarije precizirano da do sada još nisu primili zahtjev za izručenje, koji je Tužilaštvo BiH najavilo ranije u saopštenju, i navode da će Orić biti saslušan u vezi sa tim zahtjevom.
"Prilikom saslušanja gospodin Orić ima mogućnost da se izjasni da je saglasan sa izručenjem. U tom slučaju bi se sproveo pojednostavljen postupak. Savezna kancelarija za pravdu bi, najvjerovatnije, mogla dati prednost zahtjevu bosanskohercegovačkih vlasti i naložiti izručenje BiH", navode iz Kancelarije.
Preciziraju, takođe, da su im srpske vlasti formalni zahtjev za izručenje Orića dostavile 22. juna i da će Tužilaštvo kantona Ženeve prema uobičajenom postupku saslušati Orića u vezi sa zahtjevom za izručenje.
Komentari