Tim istraživača iz Amerike i Velike Britanije uspio je da ustanovi koji se tačno neuroni aktiviraju kada se ljudsko iskustvo “skladišti” u mozgu.
Istraživanje je bilo usmjereno na proučavanje neurona u oblasti mozga zvanoj medijalni temporalni režanj, povezanoj sa “epizodnim pamćenjem”. Ovaj termin označava sposobnost mozga da svjesno prizove doživljene događaje i situacije poput nailaska na starog školskog prijatelja u gradu.
Učesnicima su pokazane fotografije slavnih ličnosti poput Dženifer Eniston, Klinta Isvuda i Hale Beri, a zatim i one na kojima glumci stoje ispred čuvenih znamenitosti poput Ajfelove kule, Krivog tornja u Pizu ili zgradi Opere u Sidneju.
Naučnici su ustanovili da je i jedan i drugi tip fotografija kod ispitanika izazvao aktiviranje istih neurona. To znači da su istraživači imali priliku da u realnom vremenu vide kako neuroni pacijenata bilježe nove memorije poznatih osoba na određenom mjestu.
“Promjene su se odvijale i bilježile gotovo trenutno, što predstavlja radikalan raskid sa prethodnim eksperimentima u kojima su promjene kod životinja posmatrane nakon dugog treninga”, navodi Rodrigo Kian Kiroga, šef Centra za neuronauku na Univerzitetu u Lesteru u Velikoj Britaniji.
“Ovo istraživanje od ključnog je značaja za razumijevanje neuronskih procesa koji se kriju iza formiranja memorije u stvarnom životu, gdje ne moramo biti izloženi više puta nekom događaju da bismo ga se sjećali – samo jedno izlaganje dovoljno je da ga upamtimo”, zaključio je Kiroga.
Ovo spektakularno otkriće moglo bi naučnicima da omogući sticanje boljeg uvida u gubitak memorije i doprinese razvoju boljih medicinskih tretmana za Alchajmerovu i druge neurološke bolesti.
(B92)
Komentari