Među prvima se oglasio nobelovac Džozef Stiglic koji je žestoko iskritikovao politiku „Trojke“.
- Grci, obje opcije nose veliki rizik. Ja savjetujem da zaokružite „ne“. Ta opcija vam garantuje kakvu-takvu nadu da ćete sami kontrolisati sopstvenu sudbinu. Suprotna opcija pruža nepojmljivo mučenje i dužničko ropstvo - rekao je Stiglic.
S njim se slaže još jedan dobitnik Nobelove nagrade Pol Krugman.
- Grčke banke su zatvorene, a kontrola kapitala je uvedena. Izlazak Grčke iz zone eura uopšte nije tako strašan, a situacija o napuštanju djeluje mnogo svjetlije od ostanka u bezizlaznom lavirintu dugova - kaže Krugman.
Suprotno mišljenje ima Viki Prajs, glavna savjetnica Centra za ekonomsko istraživanje.
- Ja bih zaokružila „da“. Ta opcija zadržava banke u solventnom stanju i ostavlja prostor za dalje pregovore - poručila je Prajsova Grcima.
Činjenica je da obje strane snose odgovornost za katastrofalno stanje u Grčkoj. Krivica Grka je u prevelikom zaduživanju, dok su kreditori surovim mjerama štednje dodatno obogaljili ekonomiju.
Slično razmišlja priznati stručnjak Džefri Saks koji smatra da EU mora da „olabavi stisak“.
- Njemci moraju da promijene svoj stav i omoguće Grčkoj ostvarivi način vraćanja dugova. Da bi se to desilo, Grci moraju da zaokruže „ne“ ili im nema spasa - dodaje Saks.
Jedini nobelovac koji bi zaokružio „da“ je Kristofer Pisarides.
- Put oporavka je suočavanje sa problemom, a ne bježanje od istog - jasan je Pisarides.
Krug stručnjaka koji glasaju za „ne“ zatvara profesor u Pariskoj školi ekonomije Tomas Piketi, koji je zahtjeve kreditora nazvao „klasičnom iznudom“.
Izvor:Blic
Komentari