Cipras će održati govor tokom prijepodneva, a pored njega govoriće i predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk i predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.
Junker je poručio da grčka vlada ima konačni rok do četvrtka 9. jula ujutru u 8.30 da preda detaljan plan reformi ako želi da izbjegne izbacivanje iz eurozone, prenosi Jutarnji list.
Do sada nezapamćenim rečnikom Junker je rekao da Evropska komisija ima “detaljno razrađen scenario Grexita. Imamo detaljno razrađen scenario pružanja humanitarne pomoći kako bismo poštovali dostojanstvo grčkog naroda. Imamo i scenario mogućeg dogovora”, rekao je Junker, još jednom optužujući grčkog premijera Ciprasa da nije govorio istinu grčkom narodu uoči referenduma.
- Ja sam rekao prije referenduma da će glas protiv ponuđenog sporazuma oslabiti pregovaračku poziciju Grčke. Večeras je pregovaračka pozicija Grčke bila znatno slabija - rekao je Junker.
Na pitanje zašto su za nedelju sazvali samit svih 28 država EU, a ne samo eurozone, Junker je rekao kako su to učinili zato što nije pošteno misliti da se to pitanje tiče samo eurozone, jer posljedice grčke krize osjećaju i one države koje nisu u eurozoni.
Donald Tusk, predsjednik Evropskog savjeta, priznao je da je sada situacija krajnje ozbiljna i da nas samo nekoliko dana dijeli od mogućeg crnog scenarija.
- Ja sam do sada izbjegavao spominjanje rokova. Ali sada zaista mogu reći da je zadnji rok za sporazum kraj sedmice. Neuspjeh će značiti najgori mogući scenario, bankrot Grčke i nesolventnost bankovnog sistema - rekao je Tusk i dodao da su “naivni oni koji misle da to neće imati teške posljedice najprije za Grčku, ali i šire. Tusk je rekao da će se u nedjelju najprije nakratko sastati na nivou eurozone, a zatim i na nivou svih 28 država EU, kako bi razmotrili i moguću potrebu za humanitarnom pomoći grčkom narodu. Tusk je rekao da je ovo sada “najozbiljnija situacija u našoj istoriji”.
I njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da nije optimista, ali je zato premijer Grčke Cipras u utorak uveče nakon samita pokušao ostaviti utisak optimiste. Rekao je da je sastanak bio “pozitivan” i da Grčka nudi vjerodostojan program reformi, ako zauzvrat dobije odgovarajuće finansiranje.
Iako se ne zna tačno što će Grčka predložiti tokom današnjeg dana, poručili su da će tražiti jedan kratkoročni program pomoći kako bi podmirili hitne potrebe, a zatim i drugi srednjoročni program pomoći. U oba slučaja morala bi se ispoštovati procedura.
Iako je rečeno da u ovom trenutku mogućnost reprogramiranja grčkog duga nije na dnevnom redu, i njemačka kancelarka Angela Merkel i predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker rekli su da su i još ranije dali obećanje Grčkoj da će, ukoliko se uspješno budu sprovele reforme, razmotriti mogućnost olakšavanja dužničkog tereta.
Junker je rekao da je takođe pripremljen potpuni plan za izlazak Grčke iz eurozone ako ne bude drugog rješenja, uz plan humanitarne pomoći za grčko stanovništvo.
(Blic)
Komentari