1. Alergija
Neka djeca su alergična na ubode komarca. Ta alergija, kao i većina drugih, može početi bilo kada, pa i na ljetnjem odmoru. Tada su crvenilo i otok na mjestu uboda veoma izraženi. Naročito lako otiču očni kapci i mjesta gdje se graniče koža i sluzokoža. Mjesto ujeda svrbi, a manja djeca često raščešu kožu pa je moguće da se javi i infekcija.
2. Veliki broj ujeda
Druga nepovoljna varijanta je kada dijete "ujede" veliki broj komaraca, pa su brojne promjene na mjestu ujeda veoma neprijatne, prenosi Kurir.
U obje situacije dijete može da bude veoma uznemireno - razdražljivo, a zbog izraženog svraba teško spava.
Šta roditelji mogu da preduzmu?
- Kod manjih i običnih ujeda ništa! Sve će proći za nekoliko dana.
- Kod izraženih otoka, ili kod velikog broja ujeda preporučuje se davanje sirupa antihistaminika (Claritine, Bronal, Tefen). Smanjiće se svrab i otok, pa će i dijete bolje da spava. Obično je nekoliko dana terapije dovoljno da se problem riješi.
Kada potražiti pomoć ljekara?
Veoma rijetko je potrebna pomoć ljekara za ujed komarca. To je obično situacija kada nemamo lijek pri sebi, a komarac gricne kapak, pa se oko potpuno zatvori a dijete izgleda kao poslije boks meča.
Samo veoma mali broj djece može imati burnu alergisku reakciju takoreći cijelog organizma na ujed komarca. Ubrzano disanje, kašalj i malaksalost su prve tegobe koje traže hitan ljekarski pregled. Ipak, malo je vjerovatno da će se nešto tako desiti.
Komentari