Saobraćaj na putu od Srebrenice do Bratunca je usporen zbog velikog broja automobila, kao i građana koji pristižu na komemoraciju, na kojoj se očekuje prisustvo više desetina hiljada ljudi.
Atmosfera je mirna, a o bezbjednosti građana brinu pripadnici policije i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (BiH), čije je prisustvo u velikom broju primjetno oko Memorijalnog centra Potočari.
U njegovoj okolini građani mahom nose majice sa natpisima "Genocid u Srebenici", među njima ima i pojedinaca u maskirnim uniformama sa bošnjačkim obilježjima, i "ratnim" bošnjačkim zastavama.
Brojne novinarske ekipe iz BiH, regiona, i evropskih država, odnosno više od 800 akreditovanih predstavnika medija, od jutros prenose događanja u Memorijalnom centru Potočari.
Više od 30 reportažnih kola parkirano je još juče ispred ulaza u Centar, gdje je kasno posle podne održana ceremonija prenosa tabuta iz Memorijalne sale na groblje.
Kako je programom predviđeno, danas se očekuje dolazak velikog broja zvaničnika, koji će se u memorijalnoj sali, u kojoj se održava izložba fotografija "Srebrenica-Potočari 1995.-2015.", upisati u knjigu žalosti.
U svečanom dijelu komemoracije predviđeno je obraćanje 17 govornika, među kojima će biti predsjednici Slovenije i Hrvatske, Borut Pahor i Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Turske Ahmet Davutoglu, nekadašnji predsjednik SAD Bil Klinton, kao i član Predsjedništva BiH Dragan Čović.
Prisutnima će se obratiti glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc, predsjednik tog Suda Teodor Meron, kao i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko, zamjenik generalnog sekretara UN Jan Eliason, šef holandske diplomatije Bert Kenderf i saudijska princeza Nur.
Komemorativna svečanost počinje u 10.30, a posle toga će biti sahranjeni posmrtni ostaci 136 srebreničkih žrtava identifikovanih u poslednjih godinu dana.
Obilježavanju dvadesetogodišnjice genocida u Srebrenici prisustvuju Ivan Brajović, Vujica Lazović, Mićo Orlandić i Damir Šehović.
Komentari