Ona je tokom posjete Kninu, gdje se upoznala sa pripremama za proslavu godišnjice te akcije kojom je iz Hrvatske protjerano nekoliko stotina hiljada Srba, izjavila da je današnjem sastanku organizacionog odbora prisustvovao i zamjenik gradonačelnika iz reda srpskog naroda Željko Džepina.
"Dakle, i Srbi ovdje u Kninu će učestvovati u toj proslavi i želimo istaći da proslava nije uperena ni protiv koga, nego je isključivo slavljenje onoga što su za nas učinili naši branitelji, svi oni koji su branili Hrvatsku, dali svoje živote i zdravlje za nju, i svi oni koji su omogućili da danas uživamo u slobodi", rekla je Grabar Kitarević.
Predsjednica Hrvatske vjeruje da će taj datum biti obilježen bez podjela.
Hrvatski državni vrh nedeljama je imao različite stavove o načinu obilježavanja 20. godišnjice "Oluje", a Grabar-Kitarović se tada zalagala za odlaganje te manifestacije.
Krajem maja predsjednica Hrvatske i premijer Zoran Milanović ipak su postigli kompromis tako što će se godišnjica "Oluje" obilježavati dva dana - vojnom paradom 4. avgusta u Zagrebu i centralnom proslavom 5. avgusta u Kninu. Zvanični Zagreb 4. avgust obilježava kao Dan pobjede i domovinske zahvalnost, kao i Dan hrvatskih branitelja.
"Najviše me se dojmila najava koliko će ljudi doći u Knin na proslavu Oluje, najava zajedništva i činjenica da nećemo ove godine, vjerujem, vidjeti nikakve podjele, nego da ćemo pokazati zajedništvo i hrvatskog naroda, ali i svih drugih građana i državljana Hrvatske u proslavi tog velikog datuma", rekla je Grabar-Kitarović, javila je Hina.
U hrvatskom Državnom odboru za obilježavanje "Oluje" su, pored predstavnika državnog i vojnog vrha, i četiri penzionisana generala - Ante Gotovina i Mladen Markač, koje je Haški tribunal prvo osudio na 24, odnosno 18 godina zatvora zbog zločina u "Oluji" a zatim ih drugostepenom presudom oslobodio, te Petar Stipetić i Marijan Mareković.
(B92)
Komentari