Grčki premijer sada se suočava sa teškom bitkom da dobije podršku koalicionih partnera za konačni prijedlog lidera eurozone za spas Grčke.
Ministar energetike Panajotis Lafazanis, koji predvodi Lijevu platformu unutar vladajuće Sirize, ocijenio je sporazum Grčke sa liderima eurozone kao "neprihvaljiv" dodavši da on "poništava narodni mandat i ponosno "ne" grčkih građana na referendumu".
Od ukupno 149 poslanika Sirize, 30 radikalnih ljevičara iz ovog tabora okrenulo je leđa Ciprasu zbog toga što je popustio pred zahtjevima kreditora.
I dok koalicioni partner Anel prijeti da neće podržati predloženi paket, Cipras pokušava poslanicima da objasni promjenu svog kursa u Briselu.
Prema informacijama "Bild-a", Cipras sada razmišlja i o ostavci kako bi otvorio put za formiranje privremene tehničke vlade i raspisivanje novih izbora.
Prema ovom scenariju, Cipras bi sjutra zajedno sa predstavnicima opozicije usvojio mjere štednje u parlamentu, nakon čega bi vlada podnijela ostavku.
Time bi grčki premijer izbjegao da sam sprovede nepopularne mjere štednje, navodi "Bild".
Bivši ministar ekonomije Janis Varufakis izjavio je da bi bio veoma iznenađen ako Cipras bude želio da ostane premijer poslije svega, ne isključujući mogućnost vanrednih izbora.
Dogovor EU i Grčke Varufakis je okarakterisao kao "novi Versajski sporazum".
U slučaju izbora na jesen, Cipras bi u ovakvoj situaciji, imao veće šanse da pobijedi, ocjenjuje njemački tabloid.
On je izjavio da bi ubjedljivo izjašnjavanje protiv mjera štednje pomoglo Grčkoj da pregovara o povoljnijem rješenju krize.
Grčki premijer rekao je na nacionalnoj televiziji da neće ostati na funkciji da bi provodio dodatne budžetske rezove, prenio je BBC.
"Tražimo od vas da to odbijete svom snagom duše, najvećom mogućom razlikom", rekao je Cipras i dodao da ne vjeruje da kreditori žele da Grčka izađe iz eurozone, jer bi troškovi bili "ogromni".
Program pružanja finansijske podrške Grčkoj ističe danas, u isto vrijeme kada ističe i rok da država plati Međunarodnom monetarnom fondu dug od 1,6 milijardi eura.
Grci će se na referendumu 5. jula izjasniti da li prihvataju prijedlog kreditora od 25. juna 2016. godine o provođenju reformi i dovršavanju programa isplate pomoći, kao i preliminarnu analizu održivosti grčkog duga.
"Ako grčki narod želi da nastavi mjere štednje u vječnost, što će nam onemogućiti da podignemo glavu, mi ćemo to poštovati, ali nećemo biti oni koji će to provoditi", rekao je Cipras.
Nekoliko desetina hiljada ljudi okupilo se sinoć ispred zgrade grčkog parlamenta u Atini i iskazalo podršku prijedlozima Vlade Grčke.
Skup onih koji se zalažu za prihvatanje prijedloga stranih kreditora zakazan je za danas.
Izvor:Blic
Komentari