"Ja se nadam da ćemo mi mnogo ranije uspjeti da postignemo određene sporazuma sa Prištinom i da će već u septembru biti preporučeno, a u oktobru i otvorena poglavlja. To je moja nada, a potpuno sam uvjeren da ćemo prije kraja godine otvoriti ta poglavlja", rekao je Vučić novinarima u Vladi Srbije, prenosi B92.
On je istakao da ga mnogo više od otvaranja pogavlja brine pitanje stabilnosti u regionu, dodavši da je od Šulca tražio podršku i pomoć Evropskog parlamenta i EU za stabilizaciju političkih prilika na Balkanu.
Predsjednik EP izjavio je da otvaranje poglavlja zavisi od više stvari, ne samo od potpisivanja dogovora sa Prištinom, ali da je to "važan element".
"Ne možemo da svedemo naše odnose samo na jednu tačku, ali ako sve prođe kako treba mogu da pretpostavim da bi do kraja godine bilo moguće otvaranje poglavlja", kazao je Šulc.
Šulc je odao priznanje premijeru Srbije na hrabrim koracima koje je preduzeo u cilju postizanja stabilnosti u regionu.
"Njegova poseta Hrvatskoj, Tirani, odnosi sa Kosovom, prijem albanskog premijera Edija Rame u Beogradu... sve su to izuzetni znaci hrabrosti i konstruktivne uloge Srbije u regionu i doprinosa stabilnosti", naglasio je Šulc.
Predsjednik EP je, takodje, kao hrabar potez okarakterisao odluku Vučića da ode u Srebrenicu i istovremeno osudio incidente koji su se tamo dogodili.
Posebno je, međutim, istakao premijerovu poruku izrečenu posle dogadjaja u Srebenici, kada je rekao da će nastaviti sa politikom pomirenja.
Šulc je rekao i da Srbija nije zaboravljena u Briselu, najavljujući da je moguće da do kraja godine budu otvorena neka poglavlja.
"EU sa očekivanjima gleda na ključnu ulogu koju Srbija može da igra u regionu", rekao je Šulc i podsjetio da njegova posjeta Beogradu pada u "teškim vremenima" za EU, prije svega imajući u vidu teške razgovore o Grčkoj.
Predsjednik Evropskog parlamenta je rekao da je sa Vučićem razgovarao i o problemu izbjeglica sa kojim se Srbija suočava.
"Ponovno dizanje zidova u Evropi nije rješenje i EP ne podržava odluku Madjarske", rekao je Šulc, izrazivši nadu da se kroz dijalog Beograda i Budimpešte i uz saradnju sa EU može doći do rješenja bez stvaranja novih podjela.
Komentari