Ambasada SAD: Referendum prijetnja za sigurnost BiH
foto: oslobođenje.ba

Alarmirani pravcem RS

Ambasada SAD: Referendum prijetnja za sigurnost BiH

Ambasada SAD u BiH saopštila je da je alarmirana pravcem u kojem planirani referendum vodi Republiku Srpsku kao entitet.

[Budućnost BiH i njenih građana u kontinuiranom procesu integracija u EU: Ambasada SAD u Sarajevu (Foto:Oslobođenje.ba)] Budućnost BiH i njenih građana u kontinuiranom procesu integracija u EU: Ambasada SAD u Sarajevu (

Osim toga, Ambasada SAD ističe i da referendum vidi kao prijetnju za sigurnost, stabilnost i prosperitet BiH.

"Mi smo protiv ovog referenduma i bilo kojih priprema za njega, jer predstavljaju kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i jer se plašimo posljedica koje će imati za građane u Republici Srpskoj i u cijeloj BiH. Angažovali smo relevantna tijela i agencije vlade SAD da bi se odlučilo o primjerenoj reakciji prema onima koji su odgovorni za ovu političku provokaciju", saopšteno je iz Ambasade SAD u Sarajevu. 

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je juče predlog za organizovanje referenduma o pravosuđu na državnom nivou, sa zaključkom da isti bude održan u roku od šest mjeseci.

Ambasada SAD navodi da blisko sarađuje s Misijom EU i Uredom visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR) u vezi s preduzimanjem narednih koraka, dodajući da "iz ovog referenduma ne može proizaći ništa dobro". 

Naglašeno je da je budućnost BiH i njenih građana u kontinuiranom procesu integracija u EU. 

"Ovaj cilj je sasvim ostvariv i mi želimo da radimo s građanima Republike Srpske na stvarnom poboljšanju kvaliteta njihovog života. Sada je na rukovodstvu ovog entiteta da se opredijeli ili za napredak ili za političku i ekonomsku izolaciju", navodi se u saopštenju Ambasade SAD u BiH. 

Juče je i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH (OHR) Valentin Incko izrazio žaljenje zbog činjenice da je većina delegata u Narodnoj skupštini RS usvojila predlog za organizovanje referenduma o pravosuđu na državnom nivou. 

Skupština RS je i juče usvojila i predlog za organizovanje referendum o ovlašćenjima visokog predstavnika, a kako se navodi u saopštenju OHR, "to izlazi iz okvira nadležnosti Narodne skupštine RS". 

"Tražiti od građana da glasaju protiv suštinskih elemenata Dejtonskog mirovnog sporazuma je neodgovorno, i pokazuje spremnost moćne elite da nastavi gurati Republiku Srpsku i BiH još dublje u krizu", saopštio je Incko. 

On je zaključio da "entitetske vlasti treba da prestanu da insistiraju na sprovođenju referenduma koji krši Opšti okvirni sporazum za mir i izlazi iz okvira njihovih nadležnosti, te da se, umjesto toga, usredsrijede na ispunjenje obećanja koja su dali biračima kako bi se poboljšali životni uslovi u Republici Srpskoj", naveo je Incko. 

Za odluku o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH glasalo je 45 poslanika, dok je 31 poslanik bio uzdržan. Predstavnici srpskog naroda smatraju da su odluke Suda i Tužilaštva BiH pristrasne i da su usmjerene protiv srpskog stanovništva. 

Predsjednik RS Milorad Dodik je kazao da Tužilaštvo BiH pod direktnim uticajem bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA) i da je visoki predstavnik nametnutim zakonima stvorio novi sistem pravosuđa u BiH koji funkcioniše u suprotnosti s vladavinom prava.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.