Osam grešaka koje vam ljeti uništavaju oči!
Foto: Shutterstock

Pažljivo

Osam grešaka koje vam ljeti uništavaju oči!

Oči ljeti treba da zaštitimo isto kao što štitimo kožu. I one su izložene štetnom UV zračenju, slanoj vodi, pijesku, pa ako ne preduzmete zaštitne mjere, može doći do infekcija, oštećenja vida i drugih problema sa očima.

Saznajte kojih 8 grešaka treba da izbjegnete:

1. Gledate u sunce

Možda mislite da povremeno nenošenje sunčanih naočara nije problem, ali pretjerano izlaganje očiju UV zracima u kratkom vremenu može izazvati ozbiljno oštećenje očiju. I samo jedan dan bez naočara na plaži može uzrokovati fotokeratitis, bolno stanje očiju koje se javlja uslijed izlaganja očiju UV zracima, čiji su simptomi suvoća očiju, svrab, crvenilo i natečenost.

Šteta nije trajna, ali trajni problemi mogu se javiti godinama kasnije, poput izraslina u očima, nastanka katarakte ili sive mrene i degeneracije makule što može dovesti i do značajnog slabljenja vida.

2. Nosite loše sunčane naočare

Kada nosite jeftine sunčane naočare koje ne blokiraju UVA i UVB zrake isto je kao da uopšte ne nosite naočare. Najbolji izbor biće polarizovane sunčane naočare koje blokiraju 99 do 100 odsto UV zračenja te u isto vrijeme omogućavaju jasan vid. Izaberite okvire koji štite oči i kod sljepoočnica.

3. Ne nosite naočare kad je oblačno

Sunčevi zraci mogu djelovati vrlo snažno na oči i kada je oblačno. Zato ljeti tokom dana uvijek, bez obzira na to kakvo je vrijeme, nosite sunčane naočare. Za dodatnu zaštitu klonite se sunca kada je UV zračenje najintenzivnije, od 8 do 10 i od 14 do 16 sati.

4. Mislite da vam kapa / šešir štite oči

Zaštita za glavu odlično štiti uši, vrat i lice od UV zračenja, ali ne i oči jer su one izložene i zracima koje se odbijaju od površina kao što su voda i pijesak. Voda reflektuje i do 100 odsto, a pijesak do 25 odsto UV zraka. Zato uz zaštitu za glavu uvijek nosite i sunčane naočare.

5. Nosite kontaktna sočiva dok plivate

Plivanje sa kontaktnim sočivima može prouzrokovati infekciju rožnjače i pogoršanje vida. Uvijek prije ulaska u vodu skinite sočiva.

6. Otvarate oči pod vodom

Nijedna morska voda nije potpuno sterilna zbog čega možete "zaraditi"bakterijske i virusne infekcije i imati zamagljen vid ukoliko otvarate oči pod vodom. Stvorite naviku nošenja naočara za plivanje.

7. Ne stavljate zaštitnu kremu oko očiju

Na kapke i područje oko očiju obavezno nanesite kremu sa minimalnim zaštitnim faktorom 30. Koristite kremu namijenjenu isključivo očima (ili očima i licu), a najbolji izbor biće krema na bazi minerala jer je mogućnost iritacije najmanja.

8. Trljate oči dok je u njima pijesak

Pijesak u očima može uzrokovati abraziju rožnjače, gubitak površinskog epitelnog sloja rožnjače oka, a ako oči onda još trljate može izazvati dodatnu štetu. Uđe li vam pijesak u oči isperite ih neslanom vodom i trepnite nekoliko puta. Ne prođe li nadraženost oka ni nakon sat vremena obavezno posjetite ljekara kako se ne bi razvio ulkus rožnjače.

(Stil)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.