Beograd: Prijava zbog zalivanje bašte
Ilustracija

Neracionalna potrošnja vode

Beograd: Prijava zbog zalivanje bašte

Komunalni inspektori Beograda napisali su prekršajnu prijavu jednoj osobi iz podavalskog naselja zbog toga što je vodom iz gradskog vodovoda polivala cvijeće i dvorište, saopšteno je danas iz gradske uprave.

U saopštenju se navodi da su u utorak uveče komunalni inspektori Sektora za dežurni inspekcijski nadzor i hitne intervencije kontrolisali neracionalnu potrošnju vode, u skladu sa odredbama Odluke o prečišćavanju i distribuciji vode, u podavalskim naseljima Beli Potok, Pinosava i Zuce.

"U toku kontrole zatečeno je jedno lice kako vodom iz gradskog vodovoda poliva cvijeće i dvorište i njemu je napisan prekršajni nalog, dok su još tri lica zatečena da polivaju bašte, ali vodom iz bunara. Komunalni inspektori su u oko 50 slučajeva, tamo gdje su uočene bašte, travnjaci, velika količina cvijeća i bazeni, upozorili građane na odredbe Odluke o prečišćavanju i distribuciji vode i obavijestili ih da će se kontrola nastaviti tokom trajanja crvenog meteoalarma. U svim ovim slučajevima uočeno je da bašte, cvijeće i dvorišta nisu polivani (suva zemlja i trava, cvijeće gotovo uvenulo), a takođe je utvrđeno da većina mještana ima bunare", navela je sekretarka grada Beograda za inspekcijske poslove Zagorka Panić, prenijela je Beta.

 Kazne za nepridržavanje odredaba za fizička lica iznose 10.000 dinara, za preduzetnike 20.000, a za pravna lica 50.000 dinara.

Kazne i za sušenje veša na terasi

Malobrojni Beograđani su upoznati sa kompletnim kućnim redom u stambenim zgradama. 

Kazne od 250 do 500.000 dinara predviđene su za sušenje veša na terasama, i za one koji na lođama i balkonima drže stari namještaj, ogrjev ali i neobezbijeđene saksije sa cvijećem, pišu Večernje novosti.

Baš kao i za sve vlasnike koji nemaju vidno istaknut broj stana na vratima ili ne održavaju zajedničke prostorije. Da ne govorimo o predsjednicima skupštine stanara kojima prijete kazne ako nemaju ažuriran spisak svih koji obitavaju u objektu. 

Jedna od zanimljivijih odredaba je i da ukoliko stanar riješi da zamijeni roletne na prozorima ili vratima, mora voditi računa da one bude iste kao i ostale roletne u stambenoj zgradi. Poštovanje ovog pravila se u Beogradu, međutim, rijetko gdje sprovodi. 

Prilikom čišćenja stana veoma je važno voditi računa da se tepisi, krpe i stolnjaci ne tresu sa prozora, terasa, lođa i balkona. Ukoliko to primijeti komunalni policajac ili neko od komšija, može uslijediti kazna. Skupština zgrada je obavezna da odredi vrijeme i mjesto za obavljanje ovih aktivnosti.

Za kontrolu poštovanja kućnog reda zadužene su komunalna inspekcija i policija. Međutim, kontrola zgrada se ne vrši redovno, već oni izlaze na teren samo po prijavi. 

Po primanju prijave komunalni inspektor je ovlašćen da pokrene i sprovede upravni postupak, kao i da naplati kaznu na licu mjesta.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.