Fotije je u razgovoru za "Večernje novosti" rekao da o tome svjedoči činjenica da su Srbi pokušavali da obilježe mjesta svog stradanja tokom građanskog rata devedesetih, ali da to ide mnogo teško "jer su ti spomenici preko noći uništavani".
Kao primjer za to pomenuo je uništavanje spomenika postradalim u Golubiću kod Knina, koji je srušen iste noći kad je i podignut. Episkop je rekao da će srpski patrijarh Irinej uoči Preobraženja doći u dvodnevnu posjetu Dalmatinskoj eparhiji, povodom obilježavanja velikog jubileja - 400 godina Bogoslovije manastira Krka.
"Planirano je da patrijarh 18. avgusta najprije posjeti našu Crkvu Svetog Ilije u Zadru, potom i rimokatioličku Crkvu Svete Stošije u kojoj se čuvaju mošti ranohrišćanske svetiteljke velikomučenice Anastasije. Tu će se sresti i sa nadbiskupom zadarskim Želimirom Puljićem, koji je, istovremeno i predsjednik Biskupske konferencije Hrvata", rekao je Fotije.
Na pitanje ima li najava da će obilježavanju 20 godina "Oluje" prisustvovati i neki Srbi u Hrvatskoj, Fotije je rekao da Srpska pravoslavna crkva u tome ne može da učestvuje, niti želi, niti joj je tu mjesto.
"Mi tamo ne bivamo, niti bismo bili. A Srbi koji namjeravaju, trebalo bi da znaju zašto to čine. Tokom 4. i 5. avgusta, mi širom eparhije dajemo pomene i parastose za Srbe postradale tih dana i tokom rata. Molimo se za ljude koji su nevino stradali. Naše obilježavanje tog tragičnog događaja su molitva, pokajanje i vjera", rekao je episkop.
Fotije je rekao i da se u crkvi svakodnevno mole za povratak i trajni opstanak Srba u Dalmatinskoj eparhiji i u Hrvatskoj.
"Do rata devedesetih u Dalmaciji je živelo oko 120.000 Srba, danas jedva četvrtina, većinom starijih", rekao je Fotije.
Prema njegovim riječima, najviše naroda iselilo se iz gradova i tamo se najmanje vratilo.
Komentari