Naime, infografika koja se pojavila pokazuje da što se u našem organizmu događa samo sat nakon što popijemo ovaj gazirani napitak.
Prvih 10 minuta: U tijelu smo unijeli čak 10 kašičica šećera što količina više nego dovoljna za cijeli dan
20 minuta: Količina šećera izaziva navalu inzulina, a jetra ga pretvara u masnoću
40 minuta: Organizam apsorbuje kofein, šire se zjenice, raste krvni pritisak i blokiraju se receptori u mozgu što sprječavaju pospanost
45 minuta: Organizam stvara dopamin koji stimuliše centre za užitak u mozgu
Sat vremena: Fosforna kisjelina veže kalcijum, magnezijum i cink što dodatno potiče metabolizam. Do izražaja dolaze i diuretska svojstva kofeina pa češće mokrite i izbacujete natrijum, elektrolite i vodu iz tijela. Počinjete se osjećati razdražljivo i tromo. Izbacili ste svu tečnost iz kole, ali s njom i korisne stvari koje je vaše tijelo moglo iskoristiti za hidrataciju organizma i jačanje kostiju i zuba.
Spomenuta je infografika nastala na istraživanjima britanskog apotekara Niraja Naika koji je za Dejli Mejl izjavio: "Tokom istraživanja otkrio sam da gazirana pića imaju ogroman uticaj na krvni pritisak, dijabetes i bolesti srca. No, istražujući otkrio sam i brojna druga istraživanja koja potvrđuju ono što sam saznao".
Dodao je i da mnogo toga možemo saznati gledajući BBC-jev dokumentarac "The Men Who Made Us Fat" (Ljudi zbog kojih smo debeli).
Dejli Mejl kontaktirao je stručnjake koji su izjavili što misle o konzumiranju ovog pića.
"Ne radi se samo o velikim količinama kukuruznog sirupa. Tu su i soli i kofein, a gazirana su pića prepuna kisjelina koja oštećuje zubnu caklinu što dovodi do karijesa. Samo jedna limenka sadrži 39 grama šećera, a to je dnevna doza", govori dr. Samer Pate i dodaje da je potrebno samo 20 sekundi kako bi bakterije u ustima počele proizvoditi kisjelinu i nagrizati caklinu.
"Svakodnevna konzumacija gaziranih pića povećava opasnost od visokog krvnog pritiska, bolesti srca, dijabetesa i pretilosti. Dobri razlozi zbog kojih bi kolu trebalo izbjegavati", govori nutricionistica Ela Olrder dodajući da velika količina šećera koja naglo dođe u tijelo potiče gušteraču da pojačano proizvodi insulin što kao posljedicu ima povećane šanse za razvoj dijabetesa tipa 2.
"Kofein koji unosimo kolom uništava određene receptore u mozgu. Nakon prestanka djelovanja pića postajemo dehidrirani i umorni što nas potiče da se ponovno stimulišemo na isti način. Šećer i kofein stimulišu iste centre za užitak u mozgu kao i u slučaju kokaina i heroina - želimo još", dodaje Older.
Stručnjaci preporučaju da unos šećera smanjimo na najviše sedam kašičica/kockica dnevno.
Izvor: Nezavisne novine
Komentari