Na lučenje hormona utiču brojni činioci, a ishrana je tek jedan od njih.
Ovo su top 4 namirnice za ženske hormone:
Lanene sjemenke
Rijetko koja namirnica obiluje vrijednim stvarima, a da je toliko zanemarena u našoj ishrani poput sjemenki. Svježe samljevene lanene sjemenke su odličan izvor važne alfa-linolenske kisjeline - blagotvorne omega -3 masne kisjeline. Mljevene sjemenke lana su i odličan izvor fitoestrogena lignana koji dokazano štiti žene od karcinoma dojke i jajnika, a ujedno ima pozitivan uticaj na ovulaciju te produžava trajanje druge polovine ciklusa u kom dominira hormon progesteron.
Koristi tog učinka su mnogostruki: za žene koje pokušavaju da zatrudne povećava šansu za začeće; za žene doba 35 do 55 godina doprinosi ravnoteži polnih hormona i umanjuje simptome PMS-a; dok starijim ženama pomaže u ublažavanju simptoma menopauze. Analiza 10 studija objavljena 2013. godine u časopisu Integrative Cancer Therapies otkriva potencijalno preventivni učinak lignana iz sjemenki lana protiv karcinoma dojke kod žena u menopauzi s visokim rizikom od ove bolesti.
Maca prah
Maca (Lepidium meyenii ) je poznata kao "ginseng s Anda", a Inke i ostali domoroci peruanskih Andi hranili su se njenim korijenom više od 2.000 godina. Jeo se pečen, sušen, miješan s mlijekom ili kao sastavni dio brojnih drugih jela. Tradicionalno se vjerovalo da maca jača snagu, izdržljivost, libido i poboljšava plodnost.
Danas se zna da sadrži značajne količine proteina, masti, vlakana i minerala, uključujući gvožđe koje značajno doprinosi njenoj nutritivnoj vrijednosti. Istraživanjima na životinjama i kliničkim studijama dokazan je njen doprinos povećanju libida.
Dodatno, u brojnim studijama se ističe pozitivan uticaj mace na ravnotežu hormona u menopauzi. Tako je studija objavljena 2006. godine u časopisu International Journal of Biomedical Sciences utvrdila da maca može da podstakne produkciju estrogena i da ublaži tegobe vezane za menopauzu. Autori studije su zaključili kako maca nudi prirodnu pomoć ženama u predmenopauzi.
Preporučena doza iznosi 1500 do 3000 mg mace dnevno podijeljeno u 3 doze. treba napomenuti da studije pokazuju da je doza od 1500 mg jednako djelotvorna kao i ona od 3000 mg. Nuspojave nisu poznate, ali preporuka je da ne uzimate visoku dozu duže od 3 mjeseca kontinuirano.
Kokosovo ulje
Tjelesne masti utiču na opuštanje hormona zaslužnih za regulaciju menstrualnog ciklusa, a samim tim i ovulacije. Smatra se da je minimalan udio masnog tkiva koji je potreban organizmu za normalnu ovulaciju 18 odsto. Zato je važno da vaša prehrana sadrži dovoljno kvalitetnih masnoća.
Orašasti plodovi i sjemenke obezbijediće vam potrebne masnoće, ali pokušajte u svoju prehranu da uvedete i kokosovo ulje koje će pružiti "materijal" potreban za proizvodnju hormona. Uz kokosovo ulje i avokado može da posluži kao vrijedan izvor masnoća.
Jaja
U samo 70 kalorija po komadu jaja sadrže više od 11 korisnih nutrijenata. Jadno jaje (zavisi od veličini) obezbjeđuje između 4.5 do 6 gr proteina, polovina te količine nalazi se u bjelancu, dok je ostatak u žumancu. Jaja su dobar izvor kolina, luteina, gvožđa, vitamina B2, vitamina B6, folne kisjeline, biotina, vitamina B12, vitamina D ivitamina E. Svi sastojci doprinose zdravom reprodukcijskom sistemu, posebno vitamin B6 koji ima ulogu u regulaciji aktivnosti hormona, prenosi 24sata.
Komentari