Tačno u podne oglasiće se zvona na svim crkvama Srpske pravoslavne crkve i sirene sa signalom za prestanak opasnosti, čime će biti označen minut ćutanja za žrtve ratova od 1991. do 1995. godine, javlja Tanjug.
U crkvi Svetog Marka u Beogradu, povodom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe, danas u 11 sati biće održan parastos Srbima stradalim u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Parastos će služiti patrijarh srpski Irinej, a prisustvovaće predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, članovi Vlade i Skupštine Srbije.
Posle parastosa, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i delegacija Koalicije udruženja izbjeglica, u Tašmajdanskom parku položiće vijenac na spomen ploču Srbima stradalim u oružanim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.
U 12 časova krenuće šetnja od crkve Svetog Marka do Centra Sava, gde će biti održana Memorijalna akademija.
Kolona će se kretati pored Narodne skupštine i hotela Moskva, niz Prizrensku ulicu, preko Brankovog mosta do Centra Sava.
U 14 sati u Velikoj dvorani Centra Sava, u organizaciji Koalicije udruženja izbjeglica, biće održana Memorijalna akademija "Oluja - da se ne zaboravi zločin", na kojoj će biti prikazan film o stradanju Srba i izveden umjetnički program.
Na Memorijalnoj akademiji, najavljeno je prisustvo predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, članova Vlade Srbije i Narodne skupštine, ostalih državnih organa, srpskog patrijarha Irineja i brojnih građana
Ministarstvo kulture i informisanja pozvalo je medijske kuće da se striktno pridržavaju obaveza o obilježavanju Dana žalosti, koje su jasno definisane zakonskim odredbama.
Pružaoci medijskih uloga dužni su da svoje programske šeme detaljno prilagode obilježavanju Dana žalosti, uključujući i emisije namijenjene inostranstvu, kao i da emituju prikladnu muziku i emisije, umjesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih sadržaja sa zabavnom i narodnom muzikom.
Na naslovnim stranama dnevnih novina, koje treba da budu isključivo u crnoj i bijeloj boji, što važi i za fotografije, potrebno je objaviti i odluku o proglašenju Dana žalosti i njegovom obilježavanju, navode iz Ministarstva kulture i informisanja.
U skladu sa Zakonom, obavezu da prilagode svoje programe imaju i sve ustanove kulture.
U znak sećanja na stradanja i progon Srba u "Oluji" 5. avgust je proglašen Danom žalosti na teritoriji Srbije i Republike Srpske.
Prema odluci vlade Republike Srpske, na svim zgradama javnih institucija u Srpskoj zastave će biti spuštene na pola koplja, kulturne i sportske manifestacije biće prilagođene datim okolnostima, a javni emiteri su dužni da programsku šemu prilagode Danu žalosti.
Dan žalosti je proglašen u znak sjećanja na stradanja i progon Srba u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja", 1995. godine, kada je iz Krajine protjerano više od 220.000 Srba, dok je gotovo 2.000 ubijeno ili nestalo, navodi Tanjug.
Komentari