Dan žalosti u Srbiji i Republici Srpskoj
Danas je Dan sjećanja na prognane i stradale Srbe

Dan sjećanja na prognane i stradale Srbe

Dan žalosti u Srbiji i Republici Srpskoj

U Srbiji i Republici Srpskoj danas je Dan žalosti povodom Dana sjećanja na prognane i stradale Srbe.

Tačno u podne oglasiće se zvona na svim crkvama Srpske pravoslavne crkve i sirene sa signalom za prestanak opasnosti, čime će biti označen minut ćutanja za žrtve ratova od 1991. do 1995. godine, javlja Tanjug.

U crkvi Svetog Marka u Beogradu, povodom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe, danas u 11 sati biće održan parastos Srbima stradalim u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Parastos će služiti patrijarh srpski Irinej, a prisustvovaće predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, članovi Vlade i Skupštine Srbije. 

Posle parastosa, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i delegacija Koalicije udruženja izbjeglica, u Tašmajdanskom parku položiće vijenac na spomen ploču Srbima stradalim u oružanim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.

U 12 časova krenuće šetnja od crkve Svetog Marka do Centra Sava, gde će biti održana Memorijalna akademija.

Kolona će se kretati pored Narodne skupštine i hotela Moskva, niz Prizrensku ulicu, preko Brankovog mosta do Centra Sava. 

U 14 sati u Velikoj dvorani Centra Sava, u organizaciji Koalicije udruženja izbjeglica, biće održana Memorijalna akademija "Oluja - da se ne zaboravi zločin", na kojoj će biti prikazan film o stradanju Srba i izveden umjetnički program.

Na Memorijalnoj akademiji, najavljeno je prisustvo predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, članova Vlade Srbije i Narodne skupštine, ostalih državnih organa, srpskog patrijarha Irineja i brojnih građana

Ministarstvo kulture i informisanja pozvalo je medijske kuće da se striktno pridržavaju obaveza o obilježavanju Dana žalosti, koje su jasno definisane zakonskim odredbama.

Pružaoci medijskih uloga dužni su da svoje programske šeme detaljno prilagode obilježavanju Dana žalosti, uključujući i emisije namijenjene inostranstvu, kao i da emituju prikladnu muziku i emisije, umjesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih sadržaja sa zabavnom i narodnom muzikom.

Na naslovnim stranama dnevnih novina, koje treba da budu isključivo u crnoj i bijeloj boji, što važi i za fotografije, potrebno je objaviti i odluku o proglašenju Dana žalosti i njegovom obilježavanju, navode iz Ministarstva kulture i informisanja.

U skladu sa Zakonom, obavezu da prilagode svoje programe imaju i sve ustanove kulture.

U znak sećanja na stradanja i progon Srba u "Oluji" 5. avgust je proglašen Danom žalosti na teritoriji Srbije i Republike Srpske. 

Prema odluci vlade Republike Srpske, na svim zgradama javnih institucija u Srpskoj zastave će biti spuštene na pola koplja, kulturne i sportske manifestacije biće prilagođene datim okolnostima, a javni emiteri su dužni da programsku šemu prilagode Danu žalosti.

Dan žalosti je proglašen u znak sjećanja na stradanja i progon Srba u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja", 1995. godine, kada je iz Krajine protjerano više od 220.000 Srba, dok je gotovo 2.000 ubijeno ili nestalo, navodi Tanjug.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.