Grabar-Kitarović: Knin,
Kolinda Grabar Kitarović

Na kninskoj tvrđavi otvoren muzej "Oluja '95“

Grabar-Kitarović: Knin, "Oluja" i hrvatski branitelji temelj savremene Hrvatske

Povodom obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 20. godišnjice vojno policijske operacije "Oluja“ predsjednica Republike i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović na kninskoj tvrđavi je otvorila muzej "Oluja '95“, javlja Anadolija.

"Onaj narod koji ima svoju istorijune može se izbrisati s lica zemlje, kao što su to neki pokušali“, kazala je u obraćanju predsjednica Republike Hrvatske i dodala kako je posebno ponosna na hrvatske branitelje, sve one koji su dali svoje živote, svoje zdravlje, svoju mladost, za našu hrvatsku domovinu.

Isto tako, izrazila je posebnu zahvalnost porodicama poginulih i nestalih u Domovinskom ratu, kako branitelja tako i civilnih žrtava, na strpljenju svih ovih godina, na svemu onome što su prošli i što dalje podržavaju i rade na dobrobit naše hrvatske domovine.

"Knin, Oluja i brojni hrvatski branitelji nisu samo dio slavne hrvatske istorije, oni su živa baština, vrijednost na kojoj se i danas, dvadeset godina nakon veličanstvene oslobodilačke operacije temelji savremena Republika Hrvatska, istakla je predsjednica Grabar - Kitarović.

Dodala je kako muzej "Oluja '95“ daje realan, dokumentovan, stručno i znanstveno argumentovan pregled događaja koji su prethodili, kako je rekla, "našoj borbi za slobodu, sliku o Domovinskome ratu i samoj vojno policijskoj operaciji "Oluja“ kao i o međunarodnome kontekstu toga vremena".

Zahvalivši pritom brojnim braniteljima i njihovim udruženjima, ali i ustanovama koje su sačuvale brojne eksponate i dale ih na obradu i dalje čuvanje, hrvatska predsjednica posebno priznanje odala je autorima postava muzeja koji su približili i život običnog čovjeka u tim teškim danima okupacije, ali i danima ponosa i slave.

"Uloga naših zapovjednika i vrhovnog zapovjednika, prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, prikazana je na dostojanstven način te je tako ovaj mali, ali sadržajem izuzetno bogat i značajan muzej učinila nezaobilaznim mjestom za svakog hrvatskog učenika, studenta, hrvatskog građanina“, kazala je predsjednica Grabar-Kitarović dodavši kako će strani posjetioci na najboljemu mjestu, u utvrđenju hrvatskih vladara, moći vidjeti kako se stvarala savremena Hrvatska, kako je Olujom postignuta sloboda kojoj su vjekovima težili naši preci.

"Svoju istoriju pišemo sami. Ponosni na svoj nacionalni identitet, na postignuća i vrijednosti koje su nas održale, našu istoriju i baštinu tumačimo i promovišemo na jedini ispravan način: istraživanjem i stručnim radom, čuvanjem i njegovanjem uspomena na velike ljude i događaje, odnosno upravo onako kao to možemo vidjeti u kninskome muzeju Oluja 95“, zaključila je predsjednica Republike Hrvatske. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.