Otkrili su, naime, da mjerenje određenih vrijednosti u krvi zdrave žene može da predvidi hoće li nekada kasnije u životu ona dobiti rak, prenosi B92.
Tim s londonskog Imperia Univerziteta analizrao je uzorke krvi oko 2.600 žena iz Velike Britanije, Norveške, Australije i Italije i proučavao promjene u bijelim krvnim zrncima. U nizu studija tokom kojih su pratili žene u prosjeku devet godina otkrili su da su one koje su dobile rak dojke, u poređenju s onima koje nisu, ranije imale manji nivo metila u bijelim krvim zrncima.
Metilacija, proces kojim se metil nakuplja u našoj DNK, neophodna je za zdrav razvoj ćelija. Ali na nivo hemikalije mogu uticati spoljašnji činioci kao što je alkohol - a koji se mogu kontrolisati.
Zato, ukoliko posljedica istaživanja bude razvoj rutinskog testa kojim bi se utvrdio nivo hemikalije, ljekari će imati mogućnost da sugerišu osobama na promjene u načinu života koje bi mogle zaustaviti razvoj raka dojke.
Biti u stanju predvidjeti i spriječiti rak svijeti je gral za istraživače. Rak dojke u 80 odsto slučajeva može biti otkriven pomoću mamografije, ali u tom trenutku tumor je već narastao.
Ranije ove godine naučnici sa Univerziteta u Kopenhagenu razvili su test koji može da predvidi ko će dobiti rak dojke oko dvije do pet godina prije nego što se to dogodi - upozorenje devet godina unaprijed predstavljalo bi značajan napredak.
'Ova nova i uzbudljiva tema ima potencijal da pokaže kako životni stil i drugi činioci utiču na rizik od dobijanja raka', rekao je doktor Džejms Flanagan koji je radio na istraživanju.
'Najvažnije, promjene na DNK podstaknute spoljašnjim uzrocima su promjenjive što znači da, za razliku od genetskog rizika, postoji mogućnost da ćemo naći način na koji se može mijenjati taj rizik, tako da manje ljudi dobije rak', dodao je.
Naravno, sprovešće se dodatna istraživanja.
Komentari