Razlog je što su balkanske zemlje proglašene sigurnima od političkog progona i što se uglavnom radi o ekonomskim, odnosno socijalnim useljenicima, prenio je Večernji list.
"Skoro svi oni, uz rješenje o odbijanju azila, dobiće i obavještenje o zabrani ponovnog ulaska i boravka u Njemačkoj", kazao je Šmit.
Pozadina ovih mjera je reforma njemačkog zakona o boravku i da je samo onima dobro integrisanima i onima koji imaju dozvolu boravka dopušteno da ostanu i dalje u Njemačkoj, rekao je Šmit, koji smatra i da bi tražiteljima azila trebalo ukinuti mjesečni džeparac od 143 evra.
S druge strane, onima koji nemaju uslov za boravišnu dozvolu ubrzaće se povratak u domovine. Stranac koji je protjeran ili deportovan, neće moći ponovo da uđe u Njemačku pet godina, kazao je on.
Njemački poslanici iz redova konzervativaca pozvali su na dodatne mjere kojima bi se odvratili stanovnici Balkana da potražuju azil u Njemačkoj, u trenutku kada se najveća ekonomija u Evropi bori sa rekordnim brojem izbeglica.
Mnogi bježe od rata i siromaštva na Bliskom istoku i u Africi, ali od 180.000 izbjeglica koje su stigle u Njemačku u prvoj polovini ove godine, 70.000 je došlo sa Balkana, prenio je Rojters.
Komentari