1. Protiv raka
Karfiol se smatra jednom od najdjelotvornijih namirnica za sprječavanje raka zato što obiluje sumpornim materijama sulforafanima koji imaju višestruki zaštitni učinak - sprječavaju štetno djelovanje enzima koji “aktiviraju” kancerogene procese, a u isto vrijeme povećavaju povoljno djelovanje onih enzima koji pomažu uklanjanju štetnih materija iz organizma.
2. Dobar izvor vitamina B
On je i čuvar srca - sadrži alfa-linolensku kisjelinu (vrstu omega-3 masne kisjeline) i folnu kisjelinu (pripada vitaminima B grupe) koje smanjuju rizik od bolesti krvnih sudova. Karfiol je dobar izvor vitamina B grupe koji su važni za stvaranje energije.
3. Birajte ga umjesto pomorandže
Karfiol je dragocjena riznica vitamina C - jedna šolja karfiola sadrži gotovo jednaku količinu vitamina C kao i narandža srednje veličine.
4. Poboljšajte sebi raspoloženje
Bogat je i bjelančevinama, vitaminima A i K, mineralima kalijumom, magnezijumom, manganom i fosforom te triptofanom - esencijalnom aminokisjelinom koja je važna za dobro raspoloženje i miran san.
5. Pomaže kod mršavljenja
Iako sadrži mnoštvo hranljivih materija, ipak je energetski vrlo “lagana” - 100 grama karfiola ima svega 25 kalorija.
6. Jednostavna priprema
Karfiol se može brzo pripremiti. Prije sječenja operite ga pod mlazom hladne vode (ne potapajte ga u vodi jer ćete tako “otopiti” neke hranjive materije). Ostavite li isječen karfiol da odstoji 5-10 minuta prije kuvanja (možete da ga poprskate s malo limunovog soka), pojačaćete djelovanje blagotvornih enzima. Da biste maksimalno očuvali hranjive materije i ukus, karfiol je najbolje dinstati pet minuta (ne više!) u povrćnom ili pilećem bujonu. Zagrijte bujon, a kad počne da se dinsta, dodajte karfiol i poklopite.
7. Zahvalna za kuvanje
Karfiol se priprema na raznovrsne načine, sirov ili blanširan u salati ili s sosevima, mariniran, u čorbi, ukisjeljen...
Izvor: Prva.rs
Komentari