Šta će biti kad stigne 5G?
Ilustracija

Novi signal do kraja decenije

Šta će biti kad stigne 5G?

Neki od nas se i dalje muče sa 3G signalom, nešto manje ima 4G, koji je jednako nestalan. Za to vrijeme, inženjeri telekomunikacionih kompanija vrijedno rade i obećavaju 5G do kraja decenije.

Evolucija komunikacije iz korijena je promijenila svakodnevni život većeg dijela planete.

Naoružani pametnim telefonom kojem je dostupan okean informacija, raznih zabavnih sadržaja i aplikacija, mnogi od nas ne mogu da se sjete vremena kada se nismo toliko oslanjali na mobilne uređaje i mreže zarad naših dnevnih potreba, piše portal Techcrunch.

Najnoviji modeli pametnih telefona pružaju nam mogućnost da bezmalo istovremeno čitamo novinski članak, ćaskamo sa kolegom, provjeravamo elektronsku poštu i putem aplikacije rezervišemo večeru u restoranu. Telefon će nam pomoći, ako treba, i da nađemo restoran.

Na horizontu se već polako pomalja 5G mreža, a nismo se čestito navikli ni na ove zastarelije.

Neki od nas se i dalje muče sa 3G signalom, nešto manje ima 4G, koji je jednako nestalan. Za to vrijeme, inženjeri telekomunikacionih kompanija vrijedno rade i obećavaju 5G do kraja decenije.

„Samsung“ je već postavio rekord od 7,5 gigabita u sekundi pri testiranju 5G mreže krajem 2014. godine. To praktično znači da će osoba sa 5G telefonom moći da preuzme tri-de film za samo šest sekundi, dok bi na 4G to trajalo isto toliko minuta.

Za takvu zanimaciju korisniku će biti potrebno i više prostora za skladištenje podataka na telefonu, ali i sama tehnologija će dovesti do povećanja telefonskih računa. Princip koji se primjenjuje sada: više podataka, više novca.

Procjenjuje se da će 2020. godine 25 milijardi „stvari“ biti na internetu, a 5G bi mogao da odigra glavnu ulogu u njegovom besprijekornom funkcionisanju.

Ako sve bude išlo po planu, možda ćemo napokon imati pametne gradove. Gradske službe će znati kada semafori treba da se poprave i prije nego što se oni pokvare, koje kante za đubre su pune i neophodno je da ih đubretari isprazne...

Međutim, polje na kojem će promjene koje će 5G doneti biti najočiglednije je prevoz. U budućnosti nećemo morati da vozimo automobile.

Navigacija u realnom vremenu, automatski sistemi za kočenje, predviđanje sudara, samo su neke od inovacija koje će omogućiti implementacija 5G mreža. Svoju moć 5G će pokazati i na polju razvoja vozila bez vozača. 

Mreža „stvari“ IoT

Internet stvari (na engeskom Internet of Things, skraćeno IoT) se odnosi na mrežu fizičkih objekata ili „stvari“ sa ugrađenom elektronikom, softverom, senzorima i konektivnošću koji omogućavaju objektima da razmjenjuju podatke sa proizvođačem, operaterom i/ili drugim povezanim uređajima.

Izvor: RTS

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.