"Svaki čovjek prosječno izgubi između 60 i 100 vlasi svakog dana", kaže triholog Anabel Kingsli, stručnjak za bolesti vlasi i kože glave.
Takođe, ako imate dugu kosu, učiniće vam se da vam je opalo mnogo više nego što zaista jeste, ali ipak postoje situacije kada treba obratiti pažnju i istražiti uzrok opadanja kose.
Za početak, treba da znate da je kosa jako osjetljiva na svaku promjenu i svaki stres u organizmu. Na primjer, samo jedna nedjelja dijete, stomačni virus, temperatura ili stresna nedjelja na poslu može izazvati pretjerano opadanje kose.
"Kada se sve to završi, kosa će ponovo početi da raste i sve će se vratiti u normalu, tako da u prolaznim slučajevima nema razloga za brigu", objašnjava Kingsli.
Neke žene primjećuju da im kosa intenzivnije opada krajem ljeta, a zimi značajno manje, dok gubitak vlasi primjećuju i one dame koje peru kosu jednom ili dva puta nedjeljno. Ponekad je u pitanju i genetika, a sve su to razlozi na koje ne možete da utičete.
Sa druge strane, sasvim je normalno da vam kosa opada ukoliko se farbate, blajhate, stalno fenirate,peglate ili uvijate kosu figarom.
Sve to vodi do opadanja, ali ne utiče na normalan rast kose. Kada prestanete sa tim navikama, prestaće i opadanje.
Takođe, treba da razlikujete opadanje kose, što podrazumijeva ispadanje iz korijena, od lomljenja vlasi.Vlasi se lome tokom češljanja, vezivanja kose, peglanja...
"Ako se pojačano opadanje kose nastavi i traje duže od tri mjeseca, trebalo bi da potražite savjet dermatologa ili trihologa", savjetuje Anabel Kingsli. Hronično opadanje kose može da znači i nedostatak gvožđa, vitamin D i B12, kao i probleme sa štitnom žlijezdom, pa ne bi trebalo da ignorišete ovu pojavu.
Što prije otklonite uzrok, vaša kosa će se prije vratiti u prvobitno stanje i ponovo biti zdrava i jaka!
Izvor: Stil
Komentari