Ministar je naveo i da nema potvrda medijskih tvrdnji da u Iraku i Siriji ratuje više od 600 osoba iz BiH, kao i da podaci kojima raspolažu bezbjednosne službe pokazuju da je tamo sada oko 130 bosansko-hercegovačkih državljana.
"U posljednih par godina na tim ratištima su poginula 43 državljanina BiH, a u zemlju ih se vratilo 50", precizirao je Mektić i dodao da sve raspoložive podatke vlasti BiH razmjenjuju i s Hrvatskom.
U BiH je do sada podnijeto 19 krivičnih prijava zbog podsticanja i učestvovanja u borbama na stranim ratištima, podignuto je 18 optužnica, ali još niko nije pravosnažno osuđen, prenio je Tanjug pozivajući se na Hinu.
Mektić je, odgovarajući na pitanja poslanika u parlamentu BiH, potvrdio i da vlasti u BiH preduzimaju mere kako bi se suočile s mogućim prilivom izbjeglica koji na putu iz arapskih i afričkih zemalja pokušavaju da stignu do zemalja Evropske unije.
Prema njegovim rečima, očigledno je riječ o velikoj krizi, jer je procjena da se trenutno tim pravcem kreće između milion i čak dva i po miliona izbjeglica.
Vlasti BiH smatraju da bi restriktivne mjere koje preduzima Mađarska prilikom prihvata izbjeglica mogle dovesti do toga da dio njih do Evropske unije pokuša da dođe drugim pravcima.
"Do kraja sedmice donijećemo akcioni plan u kojem će biti procjena svih mjera bezbjednosti i pružanja najosnovnijih humanitarnih potreba. Sve to smo planirali s međunarodnim organizacijama", naveo je Mektić.
Komentari