"Događaji ovog ljeta podsjetili su nas na to koliko je zapadni Balkan ključan za EU iz još jednog razloga. Evropa se suočava s najozbiljnijom izbjegličkom krizom od kraja Drugog svjetskog rata i cio naš kontinent je pogođen time. Nijedna zemlja ne može da rješava tako vanredno pitanje sama, ali svaka zemlja mora da odigra svoju ulogu u ovom zajedničkom izazovu", novode troje evropskih zvaničnika u autorskom tekstu za beogradski list "Kurir".
Prema njihovim riječima, potreban je koordinisan odgovor na nivou EU i najviši nivo saradnje između Unije i susjeda.
"Spremni smo da damo snažniju podršku i značajnu finansijsku pomoć našim partnerima, da im pomognemo u izgradnji kapaciteta u graničnoj kontroli i u borbi protiv trgovine ljudima. Takođe, potrebno nam je i da oni odrade svoj dio posla u rješavanju krize", dodaje se u autorskom tekstu.
Mogerinijeva, Han i Ševčovič upozoravaju da se evropska debata o migraciji prečesto pretvarala u beskorisnu igru prebacivanja krivice.
"Moramo da prestanemo da upiremo prstom jedni na druge i da radimo zajedno kako bismo pronašli zajednička rješenja. Ovo se više ne može odlagati. U pitanju su život i dostojanstvo velikog broja ljudi koji bježe od rata, siromaštva i progona", ističu evropski zvaničnici.
"Niko se ne zalaže za otvaranje granica EU. Ali imamo odgovornost prema tim ljudima. Vrata EU ne mogu ostati zatvorena pred izbjeglim, izgnanim i protjeranim ljudima u egzil. Ako se to desi, onda to nije više Evropa. Upravljanje ovom krizom biće važan test za EU, zapadni Balkan i njegovu evropsku perspektivu", navode oni u tekstu.
Evropski zvaničnici još ističu da vjeruju da Bečka deklaracija, usvojena u četvrtak, šalje snažnu poruku podrške evropskoj perspektivi, regionalnoj saradnji, međupovezanosti regiona i poboljšanim društveno-ekonomskim uslovima za sve, uključujući i mlade.
Komentari