Protesti protiv vlade: Imate 72 sata da podnesete ostavke (Foto)

Ultimatum

Protesti protiv vlade: Imate 72 sata da podnesete ostavke (Foto)

Nekoliko desetina hiljada demonstranata u Bejrutu protestuje protiv vlade. Grupe bacaju kamenice na policiju koja je odgovorila pa je nastao stampedo.

“Ovo nije protest političkih partija. Ovo je za cio libanski narod... Svi smo protiv partija koje eksploatišu građane”, navodi za AFP režiser Lucien Bourdželi, jedan od lidera protesta, prenosi B92.

Protesti su uglavnom bili mirni, iako je reporter “Raša tudeja” sa lica mjesta izvijestio da je bilo određenih radikalnijih grupa koje su se sukobile sa policijom, dok su neki čak pokušali da probiju barikade oko predsjedničke palate. 

Osim toga, oni navode da je policija takođe napala određenu grupu demonstranata što je dovelo do stampeda. 

Tijela nekoliko besvjesnih demonstranata su poslije toga ostala da leže na ulicama.

16335509555e233d695d08449397775v4big

Skup je protekao mirno ali je poslije jedna grupa demonstranata krenula ka sjedištu libanske vlade ispred kojeg se nalazio policijski kordon. 

Demonstranti, pretežno mladi, bacali su kamenice na policiju i palili smeće. Policija je privela nekoliko njih, dok su organizatori skupa kasnije na društvenim mrežama naveli da nisu odgovorni za ponašanje demonstranata poslije skupa. 

Iz Amensesti Internešenala ističu da su prošle nedelje policajci na uglavnom mirne proteste u centru Bejruta reagovali pucanjem u vazduh bojevom municijom.

Takođe, koristili su i gumene metke, suzavce i vodene topove. 
53534845455e233d689d95718762951v4big

Građani Bejruta protestuju kako bi izrazili nezadovoljstvo prema vlastima koje smatraju korumpiranim i nesposobnim da obezbijede osnovne usluge građanima, javile su svjetske agencije. 

Neki demonstranti su nosili majice s natpisima "Dosta" i "Smrdite", nezadovoljni zbog neiznošenja smeća u Bejrutu. 

Premijer Libana Salam Tamam priznao ​je nedavno ​da je problem smeća kap koja je prelila čašu i izazvala gnev javnog mnjenja.

On je rekao da će Vlada uskoro naći rješenje za krizu, osuđujući političke podjele koje parališu institucije. 
26770743855e233d6c793a358668932v4big

Prvi put od građanskog rata (1975-1990), Liban je bez šefa države više od godinu dana. 

Zemlja je podijeljena između koalicije koju predvodi moćni šiitski Hezbolah uz pomoć Damaska i Teherana i koalicije na čelu s bivšim premijerom Saadom Haririjem, sunitom, koji ima podršku SAD i Saudijske Arabije.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.