Za tenzije je, kako se navodi, odgovorana odluka o formiranju Specijalnog suda za ratne zločine koje je počinila OVK, zatim nasilni protesti veterana te paravojne formacije, ali i sahranjivanje u uniformama OVK ubijenih Albanaca u majskim sukobima u Kumanovu, u Makedoniji, prenosi Tanjug.
U Izvještaju su, kako je prenijela prištinska Koha ditore, evidentirani i sukobi i fizički obračuni Srba i Albanaca. Dokument, koji nosi datum 3. septembar 2015, navodi se da su tenzije proizvod ponovnog izjašnjavanja parlamenta o ustavnim amandmanima i formiranju Specijalnog suda za zločine koje je počinila OVK. Napominje se da su te odluke donijete u drugom pokušaju, uz snažno protivljenje opozicionog pokreta Samoopredjeljenje, Alijanse za Budućnost Kosova, kao i Inicijative za Kosovo, što je uticalo na dizanje tenzija.
Navodi se i da je opozicija predlagala da se usvoji rezolucija o "genocidu Srbije na Kosovu tokom konflikta 1999.", što parlament nije usvojio. U izvještaju OEBS-a se navodi i da pitanje formiranja Specijalnog suda nije završeno, odnosno da je i dalje aktuelno jer opozicija zahteva ustavnu interpelaciju, prenosi Tanjug.
Što se tiče pitanja bezbjednosti tu je stanje malo bolje u poređenju sa prethodnim periodom, navodi se u izvještaju, prenosi Koha i dodaje da se u tom kontekstu pominje hapšenje osoba koje učestvuju ili regrutuju dobrovoljce za ratišta na Bliskom istoku. Kada je riječ o vladavini prava, u izvještaju se pominje slučaj suđenja "Dreničkoj grupi" i kazne izrečene Sami Ljustaku i Sulejmanu Selimiju, ali i komentar koji je o tome dao zamjenik premijera Hašim Tači, što je ocijenjeno kao miješanje države u pravosudna pitanja.
"Komentarisući odluku suda zamjenik premijera Tači je rekao da je ona nepravedna i da ima tendenciju da minira pravednu borbu OVK", navodi se u tom dokumentu.
Konstatovano je, kako se navodi, i vanredno povećanje migranata sa Kosova ka zemljama EU koji se dogodio 2014. i pocetkom 2015.
Komentari