U Bosni i Hercegovini ne postoje teroristički kampovi
Dragan Mektić

MEKTIĆ TVRDI

U Bosni i Hercegovini ne postoje teroristički kampovi

U Bosni i Hercegovini ne postoje teroristički kampovi u kojima bi se obučavali ekstremisti, kazao je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

"Nemoguće je da takvi kampovi postoje bez znanja policijskih snaga u zemlji", rekao je Mektić u intervjuu FENA-i i Agenciji Nove Kine, prenosi Avaz.

On je istakao da postoji  manji broj građana BiH koji su sljedbenici ekstremističkih nasilnih ideologija, ali da je on, kao ministar, lično zadovoljan bezbjednosnim stanjem u BiH.

"Kineskim, ali i svim drugim investitorima, poručujem da slobodno dođu u Bosnu i Hercegovinu, ja im lično garantujem sigurnost", rekao je.

Ministar sigurnosti BiH je potvrdio informaciju da se oko 130 državljana BiH nalazilo ili se nalazi na teritoriji Sirije, gdje se uglavnom bore u snagama takozvane Islamske države. 

Mektić je naglasio da se oko 50 džihadista iz Sirije vratilo u Bosnu, dok su 43 poginula na ratištu.

Ministar je napomenuo i da četiri građana BiH ratuju u Ukrajini, kao i da se svi ti ratnici suočavaju s kaznom do pet godina zatvora, jer je nedavno mijenjan krivični zakon, kako bi se odlazak na strana ratišta tretirao kao krivično djelo.

"Ipak, moramo imati na umu da je riječ o teško dokazivim djelima, gdje moramo dokazati da je osoba otišla, da se borila, da je pucala na nekoga. Nakon prvobitne euforije kada su se pojedinci sami fotografisali i stavljali na društvene mreže, ratnici su sada mnogo oprezniji",  rekao je Mektić i objasnio da je broj odlazaka na strana ratišta u 2014. i 2015. znatno manji u odnosu na 2013.

Govoreći o slučajevima izbjeglica iz Sirije, ministar sigurnosti BiH je rekao kako ne vjeruje da će ustaljena ruta, koja ide od Grčke preko Makedonije do sjeverne Srbije i Mađarske, biti promijenjena i da će se BiH naći na udaru talasa izbjeglica. Ipak, podsjetio je da Vijeće ministara BiH ima spreman akcioni plan, koji uzima u obzir kako bezbjednosni, tako i humanitarni aspekt izbjegličke krize.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.