Đumbir je tropska biljka čija stabljika podsjeća na trsku i može da naraste do jednog metra u visinu. Korijen je mesnat, debeo i veoma aromatičan.
U Aziji ovaj začin se koristi i u tradicionalnoj medicini. U Kini se koristi kao pomoć pri probavi i liječenju dijareje i mučnine, a takođe je jedan od glavnih sastojaka ajurvedske medicine koja porijeklo vodi upravo iz Indije. Na zapadu ga najčešće koriste za pripremu jela.
Razlog zbog kog biste i vi trebalo da ga uvrstite u svoju ishranu je to što je ova namirnica izuzetno bogata hranljivim sastojcima.
U 100 g đumbira ima oko 80 kcal, od čega 1,82 g proteina, 0,75 g masti i 18 g ugljenih hidrata. Ovaj korijen obiluje mineralima, kao što su kalijum, bakar, magnezijum i mangan, ali i vitaminom C, vitaminima grupe B, kao i manjom količinom pantotenske kisjeline i niacina.
ĐUMBIR JE DOBAR ZA...
- CIRKULACIJU KRVI
Magnezijum, hrom, cink koji se nalaze u đumbiru mogu da poboljšaju protok krvi
- VARENJE
Đumbir pomaže i kod problema sa stomakom, probavnih smetnji i vrtoglavica.
- PROTIV UPALA
Đumbir sadrži prirodna antiinflamatorna jedinjenja koja smanjuju upalu.
KAKO DA JEDETE ĐUMBIR?
Đumbir možete jesti na više različitih načina. On ima specifičan ukus, ali može se dodavati i u slana jela i u slatka.
Bez obzira da li ga jedete svježeg, kao začin u prahu ili kandiran, đumbir može da se koristi u različitim kuhinjama. Možete ga pripremiti i kao čaj ili čak napraviti zdrave bombone koje će vam pomoći da ojačate imunitet, a preporučuje se i osobama koje žele da smršaju.
Posljednja istraživanja pokazala su da đumbir pomaže kod zubobolje, glavobolje, gorušice, ali i u i sprječavanju raka.
Ženablic
Komentari