"Srbija nije sabirni centar", rekao je Dačić i dodao da "žele da budemo dio rješenja, a ne kolateralna šteta", navodi AP.
Prema njegovim riječima, Srbija ne može sama da se izbori s time i narednih dana sigurno će biti razgovora sa Briselom i drugim članicama.
Dačić je naglasio da se Srbija, koja nije članica EU, našla "zaglavljena između dva dijela EU koji ne sarađuju i koji imaju različite politike".
Njegov češki kolega Lubomir Zaoralek rekao je da Evropa mora da se vrati na normalno stanje unutar svojih unutrašnjih granica, dodaje britanska agencija navodeći da se priliv "migranata" koji traže azil u Evropi ne smanjuje.
Dačić u Pragu boravi povodom 23. ekonomskog i ekološkog foruma OEBS-a, a posjeta je prilika i za susrete sa visokim češkim zvaničnicima.
Zvaničnici Evropske komisije (EK) nijesu danas mogli da odgovore na pitanje da li Mađarska može u Srbiju da vraća izbjeglice za koje ocijeni da nemaju pravo ulaska preko mađarske granice, ili ih mora slati nazad u Grčku, zemlju preko koje su imigranti najprije ušli u Uniju.
Na takvo pitanje novinara portparolka EK Nataša Berto je odgovorila da "Evropska unija ima sporazum o readmisiji sa Srbijom", a da "ne zna da li Mađarska ima poseban bilateralni ugovor o vraćanju azilanata", tako da ne može da komentariše.
Na pitanje da li Mađarska, kao što je najavila, može vraćati u Srbiju migrante iz trećih zemalja, budući da su vlasti u Beogradu rekle da ih neće prihvatiti, već da Mađarska jedino može da ih šalje u Grčku - zemlju EU odakle su i došli, portparolka Berto je odgovorila da "EU kao cjelina primjenjuje načelo da se ne vraćaju lica preko granica, ako im je zaista potrebna međunarodna zaštita, a zahtjevi za azil se razmatraju pojedinačno".
"Ali, ako je riječ o licima koja stižu u Evropu i nemaju pravo da tu ostanu, onda bivaju vraćena u zemlje porijekla, kad EU ima sporazume o readmisiji i vraćanju, a pošto EU ima sporazume o readmisiji sa Zapadnim Balkanom, Mađarska može vraćati srpske državljane u Srbiju, ili odbiti ulazak na granici", dodala je.
To je bilo objašnjenje na opasku da migranti stižu iz Evropske unije, Grčke, da je to "migrantski evropski put preko Zapadnog Balkana" kojim produžavaju dalje, preko Mađarske, i da je zato pitanje da li Evropska komisija ima jasan odgovor da li migrante koje Mađarska ne primi, može da vraća u Srbiju ili mora da ih prebaci u Grčku, gde su oni i ušli u EU.
Nataša Berto je navela da su ministri pravosuđa i unutrašnjih poslova EU juče rekli da će EU pružiti pomoć zemljama na "balkanskom putu izbjeglica" i da će uskoro EU o tome održati sastanak s Mađarskom i državama Zapadnog Balkana.
Po nezvaničnom objašnjenju izvora u EU, nema jasnog odgovora na to kako bi Mađarska, jer teško da pravno može privoljeti Srbiju da prima nazad migrante iz Azije ili Afrike koji su najprije ušli u Uniju, mogla da vrati migrante u Grčku, pošto je EU zauzela stav da je Grčka u posebno teškoj ekonomsko-finansijskoj situaciji.
Dablinska pravila EU veoma jasno kažu da neka članica Unije, ako to procijeni za shodno, može vratiti migrante u zemlju EU u koju su migranti ušli, jer ta članica EU na spoljnim granicama evropske dvadesetosmorice mora pokrenuti postupak za odobravanje azila migrantima.
Državni sekretar u Ministarstvu rada Srbije, Nenad Ivanišević je juče saopštio da Srbija neće primiti izbjeglice koje Mađarska bude vraćala, makar morala da postavi vojsku na granicu.
Ivanišević je naglasio da "ukoliko žele da ih vrate, moraće da ih vrate u Grčku, jer je to prva zemlja ulaska u Evropsku uniju".
Izvor:Beta
Komentari