Superkompjuter “napunjen” je informacijama o 250.000 ljudi i u mogućnosti je da izlista podake pacijenata, pa da pomogne u donošenju brze dijagnoze.
Brza dijagnoza omogućava i brzu reakciju, a možda i spašava život, ističu ljekari.
Superkompjuter zna sve o osobama čije je podatke arhivirao – prethodne posjete ljekaru, kao i šta se trenutno događa.
Dr. Stiv Horng tvrdi da kompjuter neće zamijeniti ljekare, ali vještačka inteligencija pomaže napore ljekara da se dobro brinu o pacijentu.
“Sa 96 odsto sigurnosti možemo predvidjeti kada će pacijent da umre”, tvrdi dr Horng i navodi: “Ako kompjuter kaže da ćete umreti za 30 dana – to će se, vjerovatno, i dogoditi”!
Osim superkompjutera koji predviđa smrt pacijenata, ljekari u Bostonu počeli su da upotrebljavaju Gugl naočare za svakodnevnu medicinsku njegu.
Na taj način, oni sakupljaju podatke o pacijentu svake tri minute, mjereći sve – od nivoa kiseonika do krvnog pritiska.
Doktori mogu da brzo saznaju sve o pacijentu koristeće ove naočare. Postavljeni su i kodovi uz imena pacijenata, pa mogu istog treba da pristupe podacima o pacijentima.
Ljekari veruju da će Gugl naočare pomoći u spašavanju života – prenose medicinski časopisi.
Dr. Horng navodi da su ove naočare spasile život pacijentu koji je imao krvarenje u mozgu i kome je hitno bio potreban lijek /a bio je alergičan na određenu vrstu lijekova/.
Koristeći Gugl naočare, ljekar je u istoriji bolesti pronašao sve podatke rekordno brzo i time dobio vitalne sekunde koje su spasile život pacijenta.
Fokus
Komentari