Iako je pitanje „koliko traje ljubav“ vječna tema, poslije mnogobrojnih naučnih istraživanja utvrđeno je da se ljubavni hormoni potroše poslije četiri godine. Seksolozi su, čak, radikalniji: kažu da ljubav traje svega godinu dana, partneri se poslije ovog vremena zasite, dosade jedan drugome... Ostaju u vezi zbog moralnih, društvenih ili ekonomskih razloga, drugi jednostavno ne žele da nastave vezu ako to više nije ono pravo.
Kriza već od pete godine
Kada je u pitanju brak, stalno slušamo da kriza nastupa u sedmoj godini. Brakorazvodni advokati tvrde drugačije: partneri doživljavaju prvi udar u petoj godini braka, a razvode se kasnije − poslije dvanaest zajedničkih godina.
Stručnjaci, i ne samo oni, sve manje vjeruju u stanovište da djeca učvršćuju brak.
− Potomstvo možemo predstaviti kao, na primjer, zastavicu na slalomu koji izvode muškarac i žena. Ali, treba znati voziti slalom. To stalno ponavljam parovima koji dolaze u bračno savjetovalište: morate naučiti da se branite od djece, pronađite vrijeme kada ćete se baviti sobom, obezbijedite nekoga ko će da čuva djete jedno veče u nedjelji, kada ćete se posvetiti svom životnom saputniku, jer u životu vam je partner najvažniji − smatra Ðakomo Dakvino, ugledni italijanski psihijatar koji navodi i da svakodnevna briga o djeci, kao i konstantan napor oko poslova u kući ubijaju ljubav. On kaže i da ako ste svakodnevno okupirani djetetom, vi ste glavni krivac što između vas i vašeg partnera nema ljubavi. Preporučuje da suprugu posvetite više pažnje i vratite ono što se odavno ugasilo.
Brak bez uživanja
Istina je da ljudi u posljednje vrijeme žive puno brže i vode stresniji način života. Zato ne uživaju dovoljno u društvu svoje bolje polovine: kada jedan radi, drugi je kod kuće s djetetom i obrnuto. Nikako da se usklade i ljubav polako nestaje, a brak sve više liči na preduzeće dvoje zaposlenih. Sve to negativno utiče na partnerske odnose.
− Mnogi parovi boluju i od pretjeranog planiranja budućnosti. Za time, realno, nema potrebe, bolje se prepustite čulima. Uživajte u novom partnerovom parfemu ili frizuri − preporučuje Dakvino.
Iako ne postoji univerzalni recept za sve parove, terapeuti su saglasni i sa sigurnošću navode da na ljubavi treba raditi svakodnevno.
Biološko objašnjenje privlačnosti
Poljubac: U trenutku kad se ljubimo, oslobađa se noradrenalin, srce pumpa više krvi u usne, aktiviraju se nervni završeci lutajućeg živca, dok se u pljuvački skupljaju muški i ženski seksualni hormoni.
Stanje zaljubljenosti: Ovdje glavnu ulogu igraju neurotransmiteri. U prisustvu partnera koji nas privlači, mozak oslobađa prirodne amfetamine, kao što su dopamin i feniletilamin. Oni predstavljaju motor koji čini da osjećamo želju i zbog koga su dvoje zaljubljenih u stanju da razgovaraju i provedu čitavu noć budni, a da ne osjećaju umor. Poslije izvjesnog vremena ove supstance doživljavaju zamor materijala. Tada prestaje akutna faza.
Seks: U toku seksualnog čina dešava se prava hormonalna oluja. Posebno je aktivan oksitocin, hormon koji ubrzava kontrakcije materice u toku porođaja, a igra bitnu ulogu i u postizanju orgazma.
Zrela ljubav: U zreloj ljubavi glavnu ulogu igra endorfin, supstanca koji poslije otprilike četiri godine prelazi u prirodni amfetamin. Jaka osjećanja zamjenjuje smireno osjećanje zadovoljstva zbog postojane ljubavi.
Nezavisne novine
Komentari