Bonton poklanjanja cvijeća - Kada se koji nosi i šta koji cvijet znači
Ilustracija

Saznajte

Bonton poklanjanja cvijeća - Kada se koji nosi i šta koji cvijet znači

Nije sve u tome da cvijet bude lijep. Ima nešto i u tome šta poklanjanje baš tog cvijeta poručuje...

U današnje vrijeme cvijeće za ljude ima posebno značenje, iako je sama simbolika na neki način zaboravljena. Svaki cvijet ima svoju boju, miris i dušu i nadahnjuje svakog čovjeka na ovoj planeti, bez obzira da li se radilo o umjetniku ili o piscu.

Darivanje cvijeća ide daleko u istoriju, negdje između 12. i 13. vijeka, kada je samo tumačenje cvijetnih poruka usavršeno u Kini i Japanu. Evropa je upoznata s darivanjem cvijeća tek u 18. vijeku, a najviše se ono darivalo da bi se izrazila ljubav.

Da li znate kojih pravila moramo da se pridržavamo kada darujemo cvijeće nekome? Da li ste sigurni da znate odgovor na ovo pitanje?

Bonton darivanja cvijeća

Cvijeće ćete ponijeti na dar domaćici samo ako ste privatno pozvani. Ako je riječ o službenom pozivu, bilo na zabavu, koktel ili večeru domaćici ne nosite cvijeće već joj šaljete naknadno nakon večere.

Muškarac poklanja samo sječeno cvijeće, nikako cvijeće u saksiji ili korpi. Saksije su rezervisane jedino za dar žene ženi, a i neoženjeni muškarac koji često zalazi u neku kuću, bez poziva, može da se oduži cvijećem u saksiji.

Izbor cvijeća potpuno je prepušten ukusu onoga ko daruje. Jedino je pravilo da to budu odabrani lijepi primjerci s dugom drškom, da mogu da se, bez teškoća, stave u vazu. Pravilo je da ih u buketu bude neparan broj.

Neka ograničenja pri izboru: buket sastavljen samo od crvenih ruža ili crvenih karanfila ne daruje se tuđim ženama. S obzirom na simboliku crvene boje može nastati nesporazum, i zato takve bukete rezervišite isključivo za svoju ženu. Ljiljani i hrizanteme smatraju se mrtvačkim cvjetovima i ne stavljaju se u bukete.

Ako se u goste dolazi u dvoje, cvijeće uvijek predaje muškarac. Omot od papira sklonićete još prije nego što pozvonite, jer može da se dogodi da vam otvori sama domaćica, pa tada može da bude neprijatno. 

Cvijeće ne morate da predajete lično, možete da ga pošaljente i prije svečanosti na koju ste pozvani, a i poslije. U tom slučaju ćete ćete staviti čestitku na kojoj se posebno ne potpisujete, već navedete samo razlog svoje pažnje. Na taj način možete da postupate prema domaćici nekog službenog prijema ili večere, prenosi Prva.

Pročitajte simboliku svakog cvijeta:

Amarilis: duboka i iskrena ljubav

Anemona: burna veza

Božur: čast i bogatstvo

Frezija: smirenost

Gerber: čistoća

Hortenzija: srdačnost

Iris: nada i vera

Iris – žuti: strast

Kala: elegancija i luksuz

Karanfil: fascinacija, ženska ljubav

Karanfil – bijeli: talenat

Karanfil – šareni: odbijanje

Hrizanteme – simbolizuje odlazak duša na drugi svijet

Ljiljani – simbol posjedovanja vrlina, simbolizuje odlazak duša na drugi svijet

Margareta: optimizam, uživanje, dug život

Mimoza: ljubaznost

Orhideja: prijateljstvo, ushićenost, ljubav i ljepota

Rajska ptica: za neobične i očaravajuće osobe

Ruža: ljubav

Suncokret: zajedništvo

Suncokret – mali: obožavanje

Suncokret – veliki: ponos

Tulipan: slava

Tulipan – crveni: ljubav

Tulipan – šareni: prelijepe oči

Tulipan – žuti: nesrećna ljubav

Zumbul: igra

Zumbul – plavi: postojanost

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.