RIM – Evropska unija pokrenula je (6. febriar) restauraciju antičkog grada Pompeje, vrijednu 105 miliona eura.
Kako prenosi agencija Tanjug, projekat rekonstrukcije čuvene turističke atrakcije nadomak Napulja predstavlja krupan korak u spasavanju ovog značajnog arheološkog blaga od propadanja. U planu je izgradnja novog drenažnog sistema i rekonstrukcija pojedinih struktura, kao što je Kuća gladijatora koja se 2010. urušila usled obilnih kiša.
Zaustaviti propadanje
Jedan od problema vezanih za ovaj drevni grad je, pored vremenskih nepogoda i zagađenja, uticaj lokalne mafije, Kamore, kao i široko rasprostranjena korupcija Neposredno prije početka rekonstrukcije, italijanska policija uhapsila je bivšeg restauratora Pompeje Luidžija D’Amoru zbog optužbe za korupciju, a pod istragom je još pet osoba, uključujući bivšeg specijalnog komesara UNESKO Marčela Fiorija, čiji je zadatak bio da zaustavi propadanje čuvenog antičkog grada.
Vanredno stanje
Italija je 2008. godine proglasila vanredno stanje u Pompeji, pošto su se arheolozi žalili na loše održavanje drevnog grada, ukazujući na loše upravljanje i nedostatak ulaganja. U periodu od 2000. do 2006. godine, regionalni fond EU je uložio 77 miliona evra u restauraciju Pompeje, ali je danas svega pet individualnih nalazišta otvoreno za javnost, dok ih je 1956. bilo 64.. Drevni grad Pompeja, koji je nestao u erupciji vulkana 79. godine n.e, a ponovo otkriven 1748, jedna je od najpopularnijih turističkih atrakcija u Italiji, koju godišnje posjeti blizu 2.5 miliona turista.
(Izvor: Pobjeda)